S našimi partnery pomáháme dětem i dospělým na Ukrajině

16. července 2024

Více než tři roky od začátku války na Ukrajině a přes pokračující útoky na civilisty pomáháme společně s našimi partnerskými organizacemi všem, kdo potřebují jídlo, střechu nad hlavou, prostor pro trávení volného času či jinou podporu. Nedávno jsme se setkali se zástupci našich partnerů, jednali o současných a hlavně budoucích možnostech další pomoci.

S našimi partneři pomáháme dětem i dospělým na Ukrajině
16. července 2024 - S našimi partnery pomáháme dětem i dospělým na Ukrajině

Hlasy dětí

V Kyjevě jsme navštívili organizaci Voices of Children, která v 15 dětských centrech poskytuje psychologickou podporu hlavně dětem, ale také jejich rodičům. V kyjevském centru jsme se seznámili s úžasnými lidmi, kteří pomáhají dětem překonat těžkosti války. Patří k nim i správkyně, která sama utekla z Charkova. Je jednou z mnoha zaměstnaných vnitřně vysídlených uprchlíků, jež organizace zaměstnává.

Děti si mohou v centrech hrát, setkávat se s vrstevníky nebo se učit. Mohou se účastnit i různéých psychologických terapií, jako je například arteterapie. Do jednoho takového setkání s psychologou, přesněji řečeno psycholožkou se zapojila i naše kolegyně Svitlana.

Milena, Timur, Artem, Artemij a Lisa ve věku od 8 do 11 let, kteří do Kyjeva přišly z Chersonské, Záporožské, Doněcké a Kyjevské oblasti, dostaly zadání nakreslit samy sebe, jak se vnímají. Zpočátku to pro ně nebylo vůbec jednoduché. Po chvíli povídání a přemítání, co by mohli namalovat nebo vytvořit, začaly stůl zaplňovat výstřižky a konečné výkresy a koláže.

Kluci a holky sa na konci arteterapie v centru Voices of Children chlubí svými povedenými výtvoryKluci a holky se na konci arteterapie chlubí svými povedenými výtvory

 

Péče o lidi bez domova

Zavítali jsme také k našemu dlouhodobému partnerovi, organizaci Dům milosrdenství. Usilovně se stará o lidi bez domova, provozuje dva sociální byty, kde mohou klienti nějakou dobu zůstat, otřepat se ze života venku na ulici a dát se dohromady. Dům milosrdenství jim pomáhá v začátcích, s ošacením, zabezpečením léků anebo zajistí lékařskou pomoc. Pokouší se obnovit kontakt s rodinou či najít další dlouhodobé ubytování. Také pomáhá s legislativou a s právními úkony, jako je vyřízení sociálních dávek nebo třeba důchodu a obnovením dokladů.

Velkou novinkou organizace je pořízení tkalcovského stavu, díky kterému mohou klienti získat drobný příjem.  Na stavu se v současné době vyrábí především malé koberečky a rohožky, které potom klienti prodávají na trzích.

Tkalcovský stav v Domě milosrdenstvíTkalcovský stav v Domě milosrdenství přináší možnost získání vlastních příjmů 

 

Pomoc v Charkovské a Chersonské oblasti

Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci jsme se nemohli vydat přímo do Charkova, kde sídlí náš další úžasný partner, organizace Myrne Nebo. Jeho zástupci, Oleksandr Varivoda a Dmytro Luňov tak přijeli na setkání do Kyjeva.

Oleksandr Varivoda a Dmytro Luňov z Myrneho Neba a mezi nimi kolegyně Svitlana Protasová a Helena Kotková

Oleksandr Varivoda a Dmytro Luňov z Myrneho Neba
a mezi nimi kolegyně Svitlana Protasová a Helena Kotková

Už dva roky společně s Myrnym Nebem vaříme jídla pro obyvatele Charkovské a Chersonské oblasti, kde také opravujeme domy. V Charkově navíc zabezpečujeme provoz dvou dětských center a od prosince 2023 pořádáme bezpečnostní lekce o rizicích min a nevybuchlé munice. A před pár týdny vznikl krizový tým, který poskytuje v Charkovské oblasti urgentním pomoc těm, kdo například kvůli bombardování přijdou o bydlení. Tým jim zajistí základní péči, jídlo, pití, přesun do bezpečí či případně kontaktuje jejich rodiny a příbuzné.

Letos v červnu obdrželo Myrne Nebo vybavení na poskytování EMDR terapií (moderní psychoterapeutická metoda určená především k řešení nezpracovaných negativních či traumatických životních zkušeností a zážitků). V současné době probíhají školení pro psychology ve Lvově, aby mohli co nejdříve s poskytováním EMDR terapií začít.

 

Poslední zastávka

Před návratem do ČR se kolegyně Svitlana vydala do Užhorodu a navštívila organizaci Blaho, pomáhající vnitřně vysídlených uprchlíkům z řad především romských komunit. Nyní ubytovává okolo 80 dospělých a dětí, poskytuje jim stravu, přístřeší a zázemí a dětem doučování. Pro všechny je dostupný psycholog a právník. Někteří klienti zůstávají déle, jiní jen pár dní.

Děti při volnočasové aktivitě v centru BlahaDěti při volnočasové aktivitě v centru Blaha

I v relativně bezpečné západní Ukrajině není situace pro děti vůbec snadná. Důsledky prožitých traumat, kdy musely s rodiči opustit své domovy ohrožené boji, se projevují různě.

Kolegyně Svitlana se stala svědkem okamžiku, kdy malý chlapec tloukl hlavou o stěnu a stůl, protože slyšel nějaké hlasitější zvuky. Jeho příbuzní po jeho uklidnění řekli, že je to nyní mnohem lepší, než to bylo po jejich příchodu. Chlapec tak stále bohužel prožívá typické příznaky prožitého šoku.

Zatím ne úplně dobrý konec má i příběh asi 11letého kluka, který se do Užhorodu dostal úplně sám. Jeho rodiče jsou prý na východě Ukrajiny a on s nimi nemá žádný kontakt. Chybí mu i jakékoliv doklady. Organizace Blaho se mu kromě ubytování a dalšího zabezpečení snaží zařídit nové dokumenty a časem snad i kontakt s rodinou. Bohužel to jde velmi ztěžka a s obtížemi.

 

Děkujeme za podporu

S našimi partnery můžeme na Ukrajině pomáhat díky finanční podpoře českého ministerstva zahraničních vědí a ministerstva vnitra a zejména díky prostředkům zasílaných našimi dárci na sbírku Pomoc lidem na Ukrajině