Aziza je jedna z tisíců iráckých žen, které musely uprchnout z domova a po zoufalé cestě do alespoň nějakého bezpečí našly nový „domov“ v jednom z uprchlických táborů na severu Iráku. Teprve tam ji opustila vůle k životu. Naštěstí našla pomoc.
Aziza je jezídka a je jí 21 let. Je svobodná a právě teď žije se svou matkou a 7 sourozenci, 3 sestrami a 4 bratry, v táboře Dawdia.
3. srpna 2014 utekla se svou rodinou z rodného města Shingal. Nějakou dobu strávili v horách kolem města, stejně jako množství jiných lidí prchajících před vojáky. Podmínky byly ale tak zoufalé, že se vydali na sever Iráku, do Kurdistánu. Útočiště našli v uprchlickém táboře Dawdia v provincii Dohuk. Členové rodiny teď občas vypomáhají na poli místním farmářům, aby si vydělali aspoň trochu peněz.
Aziza po cestě viděla zvěrstva páchaná vojáky tzv. Islámského státu. Na dlouhém a obtížném putování do tábora zažila otřesné věci. Její psychický stav se drasticky zhoršil. Od doby, co je v táboře, se už několikrát pokusila o sebevraždu. Její rodina jí v tom naštěstí zatím vždy zabránila. Snaží se jí pomoci a přesvědčit ji, že ještě pořád má život svou cenu a smysl.
Zaměstnanci centra přišli za rodinou Azizy a mluvili s nimi o jejich zkušenostech. Aziza začala navštěvovat „Women-friendly spaces“, tedy „Místa bezpečná pro ženy“, které v táboře zřídila LWF (Lutheran World Federation). Zatím se sama čtyřikrát setkala s psycholožkou centra.
Na začátku terapie Aziza mluvila tiše a někdy se během sezení uzavřela do sebe. Vypadala ztraceně. Jizvy na jejím zápěstí jsou stále vidět. Po 4 setkáních se cítí lépe a začala se účastnit kurzů, které „Women-friendly spaces“ nabízejí. Aziza v dětství nedokončila školu. V centru se teď učí číst a psát a navštěvuje kurzy šití nebo rukodělné výroby.
Aziza se rozhodla dál chodit na soukromá sezení s psychologem a zapojí se také do skupinových sezení. Nechce v jednadvaceti letech ještě svůj život vzdát.
Vyprávění poslané z Iráku zapsala Hana Pfannová