Akce nese podtitul „Mysli globálně, jednej lokálně!“. Již po páté se do této celoevropské iniciativy zapojí řada neziskových organizací za podpory Fóra rozvojové spolupráce: ADRA, ARPOK, Diakonie ČCE, Charita ČR, INEX-SDA, NaZemi, Středisko ekologické výchovy SEVER, Jeden svět na školách – Člověk v tísni a Varianty – Člověk v tísni.
Týden globálního vzdělávání pořádá už od roku 1999 North-South Centre při Radě Evropy a každoročně vyzývá k účasti organizace a školy ve 47 evropských zemích. Cílem této celoevropské kampaně je podpora výuky globálních témat ve školách a komunikace globálních výzev směrem k veřejnosti. Tématem letošního ročníku je udržitelnost měst a obcí.
Polovina obyvatel světa, tedy více než 3,5 miliardy lidí, žije ve městech. Podle OSN bude podíl městské populace do roku 2030 tvořit až 60 % obyvatelstva. Ač nás to možná překvapí, nejvíce chudých lidí nežije ve venkovských oblastech, ale právě ve městech. V nich pak v důsledku rychlé urbanizace dochází ke značnému znečišťování ovzduší, nadužívání elektrické energie a vody, hromadění nadbytečného odpadu a rychlé devastaci životního prostředí a zeleně.
A co s tím můžeme udělat my? Zapojené školy se mohou zaměřit například na životní prostředí, ochranu kulturního dědictví, bezpečné a cenově dostupné bydlení nebo možnosti občanské participace na odpovědné správě měst. Žáci se budou zamýšlet nad tím, co by se mělo změnit v jejich městě nebo obci, aby se stala lepším místem pro život? Do Týdne globálního vzdělávání se mohou zapojit školy i česká veřejnost! Jednotlivé organizace pořádají ve vybraných městech v týdnu 19. – 25. listopadu projekce, diskuze a další akce.
Kontakt pro média:
Nikola Páleníčková, mediální koordinátorka Vzdělávacího programu Varianty spol. Člověk v tísni, nikola.palenickova@clovekvtisni.cz, tel: +420 777 782 061