Tři roky od tornáda na Moravě: Ohlédnutí a výzvy do budoucna

24. června 2024

24. června 2024 uplynuly již tři roky od tragického tornáda, které zpustošilo jižní Moravu.
Tato událost si vyžádala šest lidských životů, zranila více než dvě stovky lidí a způsobila
rozsáhlé materiální škody, které se vyšplhaly na 15 miliard korun. U této příležitosti se dnes sešli starostové zasažených obcí, hejtman jihomoravského kraje a zástupci neziskových organizací, které na místě pomáhaly.

Tři roky od tornáda na Moravě: Ohlédnutí a výzvy do budoucna
24. června 2024 - Tři roky od tornáda na Moravě: Ohlédnutí a výzvy do budoucna

Během poskytování pomoci došlo historicky poprvé k velmi úzké spolupráci mezi pomáhajícími organizacemi v terénu a soukromými dárci a nadacemi. Tato spolupráce se ukázala jako mimořádně efektivní a pomohla k rychlému a cílenému rozdělení pomoci mezi obyvatele postižené katastrofou.

V roce 2023 provedla společnost SocioFaktor evaluační výzkum, který vyhodnocuje dopady tornáda a efektivitu distribuce pomoci. Zadavatelem výzkumu je humanitární organizace ADRA a na jeho realizaci se finančně i v roli respondentů podílejí Člověk v tísni, Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE, Nadace Karel Komárek Family Foundation, Nadace ČEZ, Nadační fond Českého rozhlasu, Nadace Via a Donio.  

Z výzkumu vyplynulo, že finanční pomoc nabízenou spolupracujícími organizacemi využilo až 90 % lidí v zasažené oblasti. Výzkum dále hodnotí dopad pomoci na domácnosti s dvouletým odstupem a zkoumá, jak se jim podařilo vyrovnat se s důsledky tornáda. Výstupem výzkumu je odborná studie s konkrétními doporučeními pro klíčové aktéry pro případné budoucí mimořádné události obdobného charakteru.

„To, co se tady stalo, už nikdy nikdo nevymaže. Vždycky to bude ‚před tornádem‘ a ‚po tornádu‘. Mám ale pocit, že hned po tom nejhorším, co nás v novodobé historii potkalo, přišlo to nejlepší. Tolik solidarity a pomoci lidí z celé republiky, jsem ještě jinde neviděl. Moc děkuju všem, kteří tehdy pomáhali. Navíc díky zkušenostem z této doby a dobrovolníkům nakonec vznikl například krajský DobroTým, který je připraven v podobné situaci pomáhat při koordinaci pomoci," doplňuje jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Za uplynulé tři roky se podařilo obnovit naprostou většinu zničených domů a infrastruktury. Většina lidí se již vrátila do svých domovů a život v postižených oblastech se pomalu vrací do normálu. Stát, neziskové organizace i jednotlivci poskytli postiženým obcím a lidem finanční pomoc v řádu miliard korun. Díky obětavé práci záchranářů a dobrovolníků se podařilo překonat nejhorší následky tragédie a prostřednictvím veřejných sbírek se vybralo celkem více než 1,1 mld Kč.

„Záleží nám na tom, aby se nám podařilo dopady katastrofy na životy zasažených obyvatel minimalizovat, a především podpořit dlouhodobý proces zvládání a posílení celé zasažené komunity,” říká Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci při mimořádných událostech ADRA.

Doplňuje jej Ivana Dingová ze Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE: „Po tornádu jsme pomáhali v obci Hrušky, která byla jednou z nejvíce zasažených. Díky naší pomoci jsme navázali s vedením obce blízký vztah a dodnes jsme v kontaktu a zajímáme se o život v obci. Podílíme se na obnově veřejného prostranství v Hruškách tak, aby z pomoci po tornádu profitovali nejen zasažené domácnosti, ale všichni lidé v obci."

Ivana Dingová hovoří na tiskové konferenci u příležitost zveřejnění výzkumu, který vyhodnocuje dopady tornáda a efektivitu distribuce pomociIvana Dingová z Diakonie ČCE hovoří na tiskové konferenci u příležitost zveřejnění výzkumu,
který vyhodnocuje dopady tornáda a efektivitu distribuce pomoci

„Člověk v tísni se rozhodl využít zbytek peněz ze sbírky SOS Morava na opatření v krajině Podluží, které by živelným katastrofám měly do budoucna pomoci předcházet. Financuje rovněž vznik klimatických akčních plánů obcí, na jejichž tvorbě spolupracují experti Nadace Partnerství, a pracuje na vytvoření sítě místních odborníků, kteří obcím s adaptací na klimatickou změnu pomůžou. Člověk v tísni v oblasti také nadále aktivně působí,” říká Roman Klecker, senior projektový manažer z Člověka v tísni.

„Na Hodonín a jeho okolí máme silnou vazbu, protože město je rodištěm a místem podnikatelských začátků našeho zakladatele. Oceňujeme, že závazek neziskových organizací a nadací spolupracovat bezprostředně po tornádu se dále prakticky manifestoval právě v tématech tohoto výzkumu. Osobně věřím, že jeho výsledky najdou v budoucnu potenciálně využití při obdobně náročných situacích,“ uvedl ředitel Nadace Karel Komárek Family Foundation Luboš Veselý.