Diakonie pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Česku

24. ledna 2024

Po vypuknutí války na Ukrajině přišly do České republiky tisíce uprchlíků, kteří hledali bezpečí a domov. Někteří se již do své domoviny vrátili, jiní zůstávají a v menší míře přicházejí i noví. V současné době u nás žije téměř 380 000 ukrajinských uprchlíků s převahou dětí a mladistvých do 18 let, žen a osob starších 65 let. Všem potřebným zajišťujeme pomoc.

Diakonie pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Česku
24. ledna 2024 - Diakonie pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Česku

Prostřednictvím pěti středisek Diakonií Litoměřice, Vsetín, Jaroměř, Západ v Plzni a SCPS a s organizací Romodrom se dařilo uprchlíkům z Ukrajiny poskytnout i díky štědrosti českých dárců materiální pomoc v podobě potravin, hygienických potřeb či oblečení pro děti. Poskytováno bylo rovněž poradenství.

Sbližování

Postupem času se naše pomoc soustředila na více žádané a potřebné různorodé integrační a adaptační aktivity pro děti, mládež i dospělé, kteří tak mohli lépe poznávat naši kulturu a seznámit se se socio-právním prostředím v ČR. Především děti i celé rodiny se mohly účastnit společných poznávacích akcí a komunitních setkávání. Děti navštěvovaly nízkoprahové a předškolní kluby, kluby pro děti s handicapem, kluby arteterapie a také příměstské a letní tábory.

Společné pečení tradičních frgálů místních a ukrajinských hostů ve VsetíněSpolečné pečení tradičních frgálů místních a ukrajinských hostů ve Vsetíně 

Stále více ukrajinských uprchlíků projevuje zájem osvojit si český jazyk, najít si práci a být co nejméně závislými na státní podpoře. I to je důvod, proč jazykové kurzy pořádané středisky Diakonie navštěvovalo v roce 2023 více než sedm stovek uprchlíků. Nutno podotknout, že kurzy češtiny pro Ukrajince pořádají i další neziskové organizace či jazykové školy.

Lidem z Ukrajiny se dostává také sociální asistence, poradenství a jiná podpora. Jedná se o zprostředkování zaměstnání či návštěvy lékaře, zajištění ubytování a vzdělání. U složitějších případů jde potom o zajištění právních služeb či řešení například nároku na pobyt a podporu v případě, kdy je nárok sporný.

Duševní zdraví

Podle dostupných analýz prožívá každý druhý z těch, kdo uprchli před válkou, trauma způsobené válečným konfliktem, ztrátou blízkých osob a snahou adaptace na rozdílnou kulturu a trpí nějakou duševní poruchou.

Výsledky výzkumu ústavu PAQ Research – Symptomy deprese, zdroj: https://www.paqresearch.cz/post/dusevni-zdravi-hlas-ukrajincu Výsledky výzkumu ústavu PAQ Research – Symptomy deprese, zdroj: www.paqresearch.cz

Díky finančním prostředkům od našich donorů, německé organizace Diakonie Katastrophenhilfe a americké organizace UMCOR, jsme mohli zajistit výcvik vybraných sociálních pracovníků, diakonických dobrovolníků a osob pracujících v pečujících profesích, aby získali akreditaci v oblasti psychosociální podpory a krizové intervence.

V současné době máme tým 18 krizových interventů a 91 poskytovatelů psychosociální podpory, který budeme i nadále podporovat a profesně rozvíjet. Tito lidé pomáhají uprchlíkům a jejich dětem v těžké situaci, který přináší fenomén migrace a následky samotných aspektů války, kterým musela většina z nich čelit.

Tímto děkujeme pracovníkům Diakonie Litoměřice, Diakonie Vsetín, Diakonie Jaroměř, Diakonie Západ v Plzni, Diakonie SCPS (Střediskem celostátních programů a služeb) a organizace Romodrom. za vše, co dělají pro ukrajinské uprchlíky, aby se u nás mohli alespoň na čas cítit jako doma.