Naši dobrovolníci vědí, jak pomoci druhému při mimořádné události

3. října 2023

Kdo je připraven, nebývá zaskočen. Dlouhodobě spolupracujeme s desítkami dobrovolníků, kteří se nám přihlásili pro případ nutnosti poskytnout humanitární pomoc kdekoliv v České republice. Ať už půjde o povodně nebo i tak neobvyklé přírodní katastrofy, jako bylo tornádo v roce 2021, snažíme se být neustále připraveni vyrazit.

Naši dobrovolníci vědí, jak se poskytuje první pomoc
3. října 2023 - Naši dobrovolníci vědí, jak pomoci druhému při mimořádné události

Podobně jako v minulých letech se i letos setkalo 16 dobrovolníků z různých koutů Česka. O víkendu 16. a 17. září se sjeli do Soběšína nedaleko Českého Šternberku, kde se měli naučit, co vše obnáší vedení humanitární základny, jak poskytnout první pomoc, jak pracovat s monitorovací aplikací KOBO nebo s přístroji, které dobrovolníci v případě potřeby používají při mimořádné události. V neposlední řadě se naučili, jak podstatné je věnovat pozornost sebepéči a psychohygieně při mimořádné události. 

Setkání zahájilo v pátek večer oficiální přivítání. Následovaly seznamovací aktivity připravené Pavlem Janouškem a ukázka Radka Šmída, jak se pracuje s aplikací KOBO, která se používá při terénním monitorování škod. 

Sobotu dopoledne zahájila instruktáž o postupech první pomoci Marcela Růžičková a Tomáš Chavalka z organizace První pomoc živě. Autenticitu ošetření dodalo věrohodné maskování zraněných, kterým doslova tekla krev, ač jen formou barvy. 

Sobotní odpoledne patřilo seznamování se s různými přístroji používanými při mimořádných událostech a KOBO týmovému mapování areálu. Na stanovišti s přístroji Milan Strádal, bývalý profesionální hasič a velitel zásahu, a Jan Opočenský, správce skladu Humanitárního střediska Diakonie ČCE, představili například vodní čerpadlo, bourací kladivo nebo elektrocentrálu. Na druhém stanovišti probíhal nácvik monitorování škod formou KOBO hry, vedený Veronikou Popelkovou, naší koordinátorkou dobrovolníků.  

Neděle patřila různým prezentacím. O tom, jak správně vést humanitární základnu, hovořila dobrovolnice a naše bývalá kolegyně Kamila Šimková, kterou vystřídal Milan Strádal s přednáškou o mimořádných událostech z pohledu velitele zásahu. Přednáškový blok uzavřela prezentace lektorky a terapeutky Kristýny Farkašové o psychohygieně. 

Po dvou náročných dnech plných zážitků a učení se všichni rozjeli v neděli odpoledne do svých domovů. Jsme zase o něco připravenější na mimořádnou situaci, ohrožující lidské životy či majetky. Děkujeme všem našim dobrovolníkům, kteří věnují čas a ochotu vyrazit pomoci, kdykoliv to bude potřeba. Na osobní setkání se těšíme zase za rok. 

Ti, kdo mají zájem stát se naším dobrovolníkem, mohou vyplnit formulář a Veronika Popelková se s nimi co nejdříve spojí. 

Setkání dobrovolníků se uskutečnilo díky podpoře Ministerstva vnitra – Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.