Díky prostředkům z naší veřejné sbírky a podpoře institucionálních donorů a ve spolupráci s několika místními partnery pomáháme lidem přímo na Ukrajině již od roku 2014.
V roce 2022 jsme rozšířili naši působnost a zahájili jsme intenzivní spolupráci s organizací Myrne Nebo Charkova, která v jedné z nejhůře válkou zasažených oblastí, v Charkovské oblasti, operativně pomáhá s řadou aktivit. Provozuje veřejné kuchyně a rozváží teplá jídla zejména do deokupovaných obcí s horší dostupností potravin, poničených boji (Izjum), nebo v jejich okolí boje stále přetrvávají (Kupjansk), zřizuje dětská centra s bezpečnostními kryty, v nichž probíhají školní i volnočasové aktivity pro děti i jejich rodiče. Zaměřuje se i na psychosociální podporu a péči o duševní zdraví válkou traumatizovaných lidí. Organizuje osvětu v oblasti nakládání s nevybuchlou municí a odminování. A od jara 2024 zajišťuje provoz mobilního krizového týmu, který pomáhá například s evauakcí obyvatel do bezpečí.
Naše další partnerská organizace Dům milosrdenství se především v Kyjevě a okolí stará o starší a zranitelné lidi bez domova. Společně jim poskytujeme střechu nad hlavou, stravování a komplexní sociální pomoc. Ta má různé podoby – asistence s vyřízením potřebných dokladů, doprovody k lékařům a pomoc se získáním zdravotní péče až po návrat do rodin klientů nebo příp. přechod do státních institucí.
V Kyjevě má sídlo sídlo také námi podporovaná organizace Voices of Children neboli Hlasy dětí, která v 15 dětských centrech po celé zemi poskytuje psychologickou podporu hlavně dětem i jejich rodičům. Děti mohou navštěvovat různé kurzy a účastnit se nejrůznějších programů. Děti si mohou v centrech hrát, setkávat se s vrstevníky nebo se učit. Mohou se účastnit především různých psychologických terapií. V létě 2024 organizace uspořádala také letní tábory v Kyjevě, Lvově a Ternopilu, aby posílala dobrý psychický stav dětí.
Ačkoliv daleko od bojů, v Užhorodě u slovenských hranic je stále mnoho vnitřně vysídlených uprchlíků, kteří v důsledku války odešli do bezpečí. Eleonora Kulčar a její organizace Blaho má dlouholeté zkušenosti s podporou především romských dětí v sociálně vyloučených lokalitách. Od března 2022 provozuje pro vnitřně vysídlené uprchlíky chráněné komunitního bydlení v ubytovacím zařízení. Pro děti organizuje doučování a volnočasové aktivity. V ubytovacím centru mohou lidé zůstat, jak dlouho potřebují a mohou využít i právnické a psychologické služby.
Od roku 2014 spolupracujeme s organizací Otcův dům, která pečuje o sirotky a děti bez domova v oblasti Kyjeva. Provozuje dětský domov a podporuje pěstounské rodiny. Pro ně zajišťuje vzdělávání, právní, sociální a psychologickou podporu. S místním sociálním odborem spolupracuje na programu následné péče o děti, které se z Otcova domu mohou vrátit ke svým biologickým rodičům.
Bližší informace a zprávy o naší činnosti na Ukrajině najdete v novinkách.