Uprchlíci

Ve vlastní zemi i u sousedů.

Uprchlíci ve vlastní zemi i u sousedů

Lidé prchají ze svých domovů kvůli válkám ve vlastní zemi: v Iráku odcházejí do uprchlických táborů na severu země, Syřané nacházejí útočiště za hranicemi v táborech na severu Jordánska nebo v libanonských městech, ale stěhují se i uvnitř vlastní země. V 60 táborech na západě Myanmaru/Barmy žije kolem 140 000 lidí. Na všech 4 místech se těmto lidem pokoušíme usnadnit jejich každodenní život.

Desetitisíce mužů, žen i dětí nevědí, jak dlouho budou muset žít v uprchlickém táboře. Den za dnem zápasí s velmi provizorními podmínkami. Ale nejde jen o přítomnost. Potřebují zpracovat také tíživé válečné zkušenosti a zároveň myslet na budoucnost – co budou dělat, až se jednou vrátí do běžného života.

Z domova do uprchlického tábora

IRÁK

„Naši vesnici jsme bránili tři hodiny, když přišel ISIS. Měli jsme jenom kalašnikovy a lehké zbraně, a tak jsme museli nakonec uprchnout stejně jako naše ženy a děti.“ Ahmed, 44 let

Přes 4 miliony lidí uvnitř Iráku jsou na útěku před tzv. Islámským státem. Mnoho z nich žije v táborech na severu Iráku. Nechtějí opustit svou zemi, protože se chtějí vrátit do svých domovů a žít jako před válkou. Zatím to ale není možné. Aspoň v táboře potřebují místo, kde se cítí bezpečně.

JORDÁNSKO

„Jsem ráda, že jsem se dostala do kurzu šití. Chtěla bych mít vlastní šicí stroj, abych se sama uživila. Baví mě vyšívání a oblečení ozdobené výšivkou se také mnohem lépe prodává.“ Diana, 19 let

Občanská válka v Sýrii vyhnala od roku 2011 z domovů za hranice přes 4 miliony lidí. Uvnitř země se pohybuje přes 7,6 milionu lidí, kteří opustili domovy. V uprchlickém táboře Za´atarí na severu Jordánska žije asi 80 tisíc syrských mužů, žen a dětí. Potřebují naději a práci.

MYANMAR

„Požáry tu vznikají často a dokážou za pár hodin zničit celý tábor. Lidé žijí v dlouhých domech z bambusu, dřeva a rákosu, takže v nich se oheň šíří velmi rychle.“ Mang, 42 let

Po krvavých střetech mezi buddhisty a muslimy v roce 2012 uprchlo přes 140 000 osob z obou etnik ze svých domovů a dnes žijí v  táborech na západě Myanmaru. Muslimští uprchlíci většinou nesmějí opustit tábory a jsou závislí na pomoci zvenčí. Stále potřebují nepotravinovou pomoc a další školení požárních dobrovolníků.

LIBANON

Od roku 2017 pomáháme syrským uprchlíkům a hostitelským rodinám ve slamu Hay el Gharbe v Bejrútu. Podporujeme je pravidelnými potravinovinovými poukázkami, plenkami a kojeneckým mlékem a příspěvky ze sociálního fondu.

SÝRIE

„Místní komunity jsou pod nátlakem přívalu dalších a dalších přesídlených rodin, které žádají o pomoc, včetně takových rodin, o kterých si výbory nikdy nemyslely, že ji budou potřebovat,“ tak zní zpráva ze Sýrie.

Na podzim roku 2016 jsme pomohli přímo v Sýrii. V guvernorátech Homs a Tartús žije přes 780 000 uprchlíků a číslo roste. Zajistili jsme 3 800 hygienických balíčků pro 1 900 rodin, tedy pro asi 9 500 lidí ve třech oblastech