JORDÁNSKO

Jordánsko hostí přes 650 000 syrských uprchlíků. 80 % z nich žije v hostitelských komunitách.

Naše pomoc již od roku 2012 směřuje k syrským uprchlíkům, kteří kvůli válce museli opustit své domovy, a také k jejich hostitelským komunitám. Chceme snižovat dlouhodobá rizika, kterým čelí v důsledku chudoby – ať už jde o (ne)vzdělávání dětí, výživu, zdravotní péči, anebo o psychické problémy.

Aktuálně působíme v jordánském městě Zarqá, kde od roku 2019 provozujeme prostřednictvím naší partnerské organizace s názvem Světový luteránský svaz (LWF) komunitní centrum. To poskytuje psychologickou pomoc, vzdělávání a rozmanité volnočasové aktivity pro děti i dospělé. Nabízí kurzy angličtiny, nutriční terapie, řadu sportovních i uměleckých kroužků (zumba, sebeobrana, výroba mozaik…). V centru funguje také keramická dílna s kurzy pro všechny věkové skupiny, která byla otevřená s podporou Velvyslanectví ČR v Ammánu. Komunitní centrum je otevřené všem obyvatelům města jak uprchlíkům, tak členům hostitelské komunity. Provoz centra by nebyl možný bez podpory humanitárního programu MZV ČR.  

V minulosti jsme také působili v jordánském uprchlickém táboře Zátarí, kde jsme rovněž podporovali komunitní centrum partnerské organizace LWF. V roce 2019 jsme díky prostředkům Postní sbírky pomohli vybudovat mateřskou školku – zde první toho druhu – a zajistit i její celodenní provoz. Školka pro 60 dětí a hřiště významně rozšiřují možnosti, jak a kde trávit svůj volný čas, a výrazně odlehčují (především) ženám získat čas na práci, na sebe a své další potřeby. Školka je stále funkční a velmi populárníčekací lhůty jsou několikaměsíční a počet zájemců převyšuje dostupné kapacity.  

S podporou Ministerstva vnitra ČR (Pomoc na místě) jsme zvýšili profesní kvalifikaci a udělili malé granty na podporu nových malých živností přímo v tomto 80tisícovém táboře a také ve městě Irbíd. 

Jak vypadá naše skutečná pomoc v Jordánsku

60 dětí chodí do školky, kterou jsme pomáhali budovat. 370 dětí a dospělých podporujeme ve vzdělávání a volnočasových aktivitách v komunitním centru. 50 malých živnostníků jsme podpořili finančním grantem na rozjezd jejich drobného podnikání.

Více informací o naší aktivitě v Jordánsku a články, které průběžně aktualizujeme naleznete ZDE.