Farmáři a farmářky

Chceme podpořit soběstačnost farmářských rodin ze 3 zemí.

Farmáři ve 3 zemích 3 světadílů

Až do roku 2016 jsme spolupracovali se zemědělci v Etiopii, v Kambodži a v Moldavsku. Cílem byly soběstačné ­farmářské rodiny.

Moldavský, etiopský nebo kambodžský farmář musí většinu jídla pro rodinu vyprodukovat sám. Musí ovšem počítat s tím, že přijde sucho nebo deště, a zacházet s půdou šetrně, aby se nevyčerpala a plodila i další roky. A případné přebytky může prodat, vylepšit farmu, poslat děti do školy nebo spořit na horší časy.

Jih Etiopie – Chuko

Rytmus života určuje práce v zemědělství a počasí, hlavně nepředvídatelné deště. Farmáři chovají ovce, kozy a krávy a pěstují ananas, enset, kávovník, kukuřici a mangovník. V Chuku jsme pracovali do konce roku 2015. (číst více)

Kambodža – Battambang a Pursat

Lidé na kambodžském venkově jsou chudí. V úrodné oblasti Battambang pěstují hlavně rýži, která je jejich hlavní potravou i zdrojem výdělku. Vesničany živí také ovoce, zelenina a občasná nájemná práce. (číst více)

V roce 2018 pomáháme lidem v provincii Pursat předcházet následkům změny klimatu. Díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí zde školíme farmáře, děti ve školách a ostatní obyvatele, aby se společně dokázali se suchem a dalšími možnými katastrofami vyrovnat co nejlépe.

Moldavsko

V roce 1992 se rozpadly obrovské kolchozy a lidé dostali zpět zničené objekty.
Na severu Moldavska jsou dobré podmínky k chovu skotu, produkci mléka a pěstování zeleniny. Přesto moldavští farmáři často žijí na hranici chudoby. (číst více)