Nezávislé ženy v Zambii

9. listopadu 2016

Zambie je jedna z chudých zemí Afriky. Hospodářství země je závislé na vývozu mědi. Chudoba nejvíc zasahuje ženy, které žijí ve venkovských oblastech. V tradiční společnosti ženy stále nemají přístup ke vzdělání, k osobnímu rozvoji ani k výrobním zdrojům.

Nezávislé ženy v Zambii
9. listopadu 2016 - Nezávislé ženy v Zambii

Obchůdek nebo pěstování zeleniny ale umožní ženě vydělat vlastní peníze na živobytí. Od roku 2016 podporuje Diakonie zambijské ženy v projektu Ekonomická emancipace – Zambie, aby si založily drobnou živnost a byly soběstačné.

Chudý východ

Provincie Chipata na východě Zambie je chudá zemědělská oblast. Tradiční způsoby hospodaření na polích není dost efektivní. Ženy jsou v této situaci nejčastěji ohroženy chudobou, závislostí na muži i násilím.

Od roku 2016 se díky spolupráci několika organizací setkávají mladé dívky, svobodné matky, vdovy, ale i vdané ženy ve svépomocných skupinách a účastní se školení o metodách udržitelného hospodaření. Mohou si půjčit peníze na rozjezd své živnosti a naučí se podnikat s vlastními kvalitními produkty. To je výhled až do roku 2018.

Miriam

Miriam a KateřinaMiriam je 24 let a má jedno dítě s manželem, který pracuje jako učitel. Aby se uživili, pěstují také kukuřici a soju. Miriam se v roce 2015 připojila ke svépomocné skupině a později si půjčila peníze, aby nakoupila kvalitní hnojivo. Teď si na další hospodaření může půjčit až 200 kwacha (asi 20 USD).

V Miriamině svépomocné skupině je 14 žen. Společně spravují fond, ve kterém je teď už 1500 kwacha. Pro každou z žen je to bezpečná jistota, že mohou hospodařit dál, i kdyby se jim chvíli nedařilo.

Emily

EmilyEmily se stará o 6 vlastních dětí a 4 sirotky. S manželem se věnují zemědělství, ale neměli peníze na hnojivo a příjem z výpěstků byl tak malý, že jim nestačil ani na jídlo pro všechny děti.

Banka jim peníze půjčí, ale do dalšího měsíce musí splatit dluh i s 2% úrokem. S manželem mají malý fond, do kterého spoří, ale úspory na další podnikání nestačí. Z malých úspor Emily alespoň nakoupí mouku a vyrábí tzv. fritters, smaženky, a scones, koláčky, které prodává na místním trhu.

Emily si nakonec půjčila 1000 kwacha (100 USD) ve své svépomocné skupině. 12 žen ve skupině shromáždilo do fondu 6000 kwacha. Emily nakoupila rajčata, hlávkový salát, brambory i hnojivo, začala pěstovat kvalitnější zeleninu a podniká. Vydělala 1600 kwacha a z výdělku vrátila 1020 kwacha skupině. Vypráví naší kolegyni Kateřině, jakou má radost, že jí zbyly peníze na další nákup sazenic. Ale to hlavní – je nezávislá, uživí sebe i svou rodinu.

Wethu

WethuČtyřiadvacetiletá Wethu má s manželem 3 děti. Zemědělství se věnuje celá jejich rodina.

Ale Wethu obchoduje hlavně s kamením. Překupuje kameny od mužů, kteří velké kusy rozbíjejí v lomu, a prodává je konstruktérům. Hromadu kamení koupí za 400 kwacha a prodá za 800 kwacha, takže vydělá 400. Hrubší štěrk nakoupí za 300 kwacha, prodá za 500. Konstruktéři pro kamení jezdí do vesnice asi 3x měsíčně, jsou rádi, že nemusí jezdit do vzdálených lomů a v sezoně přijedou někdy i každý den. Hrubý štěrk se používá hlavně na stavbu silnic.

Z výdělku Wethu kupuje mouku a peče fritters a scones, podobně jako Emily. Prodá je na trhu a má další příjem pro rodinu.

Svoboda

Ve svépomocné skupině, do které patří také Wethu, je 14 žen. Pro svou skupinu zvolily jméno „Freedom“, Svoboda. Protože svoboda je to, na čem ženám v Zambii záleží. Svoboda od závislosti a chudoby, svoboda vzít svůj život vzít do vlastních rukou a aktivně ho tvořit.