Jak vpadá naše skutečná pomoc v Kambodži? V rámci projektu IWASH se zaměřujeme na zlepšování životních podmínek na kambodžském venkově v oblasti pitné vody a přístupu k sanitačním zařízení. Projekt zde realizujeme už 3. rokem a za dobu jeho trvání jsme podpořili již stovky rodin a několik škol připojením k vodovodnímu systému, pořízením vodního filtru nebo nádrží na sběr dešťové vody. Tyto pro nás naprosto běžné vymoženosti, mohou místním lidem doslova změnit život a výrazně ulehčit při každodenních činnostech péče o domácnost a hygieně. Získaný čas pak můžou věnovat rodině nebo například svému podnikání. Rádi bychom zde představili několik z rodin a škol, se kterými jsme dosavadně v provincii Kampong Chhnang spolupracovali.
Co vše se nám za dobu trvání projektu IWASH podařilo, se můžete dozvědět v článku Zlepšení přístupu místních k pitné vodě a sanitačním zařízení.
Rodina paní Pech Sary (30)
Paní Pech je samoživitelka, žije ve vesnici Tang Ksya v komuně Kbal Tuek. Její muž, živitel rodiny, po narození druhého dítěte zmizel a starost o děti (2 roky a 10 let) tak zůstala na jejích bedrech. Vzhledem k její životní a ekonomické situaci jsme ji dle pevně daných kritérií vybrali do podpory stavbou latríny a vodním filtrem, které předtím neměla. Když to bylo možné, využívala rodina paní Pech latrínu od sousedů, nicméně v mnohých případech museli vykonávat potřebu za domem na poli. Vodu na pití využívali ze studny, kterou je ale nutné vždy před užitím převařit a nechat vychladnout. To je zdlouhavý proces, na který v denním shonu nebyl pokaždé dostatek času, proto někdy rodina pila vodu nepřevařenou, což představuje značné zdravotní riziko. Paní Pech, stejně jako ostatní podpořené domácnosti, na stavbu latríny přispěla 64 USD a na podporu vodním filtrem 1,5 USD. Zároveň měla štěstí a za pomoci svých příbuzných si mohla otevřít malý stánek s drobným zbožím u hlavní silnice, který ji poskytne drobný výdělek, ze kterého může živit svou rodinu.
aa
aa
Pan Phoung Sary (43)
Pan Phoung Sary žije v komuně Svay Chuck a byl plně podpořen projektem IWASH výstavbou latríny uzpůsobenou pro lidi s fyzickým handcapem. Latrína má snadný snížený přístup, zábradlí a úchyty pro lepší pohyb venku i uvnitř, standardní toaletu (praxe na venkově je turecký záchod) a místo pro výkon osobní hygieny s dostatečným prostorem pro neomezený pohyb. Před stavbou latríny, pan Phoung chodil do křoví na pole vede svého domova, což s fyzickým handcapem byla vždy výzva, nejen z pohybového hlediska, ale i s ohledem na ruzné druhy hmyzu (pavouci, komáři, štíří) či jiných zvířat (hadi), kteří se ve vysoké trávě vyskytují a mohou představovat riziko.
Pan Phoung přišel o nohu před 7 lety v Thajsku během autonehody. Do Thajska migroval za lepším výdělkem a naštěstí měl zodpovědného zaměstnavatele, který pokryl jeho zdravotní výdaje a on se tak nemusel zadlužit. Bohužel od jeho návratu kvůli svému handicapu něměl šanci ve svém regionu najít práci. Spolu se svou ženou má 3 dospělé děti, které pracují nebo studují mimo domov a snaží se rodinu podporovat. Občas si pan Phuong přivydělává na svatbách mytím nádobí, ale to je pouze nárazové, spolu se svou ženou se starají o malé děti z rodiny, jejichž rodiče chodí do práce.
Paní Cheng Lie (29)
Domácnost paní Cheng jsme v rámci projektu připojili k vodovodu s pitnou vodou místního soukromého poskytovatele. Teď už může celá její 4-členná rodina využívat vodu z kohoutku jak na pití, tak v domácnosti. Dříve si vodu nechávali dovážet z nedaleké řeky. Za 2000 litrů běžně platili 2,5 USD, teď za stejné množství vody (navíc pitné) zaplatí polovinu - 1,25 USD. Důvodem proč se rodina k vodovodu nepřipojila dříve, byl poplatek připojení, který běžně činí 60 – 70 USD. Domácnost přispěla k pokrytí připojení ze svých zdrojů 25 USD.