Voda, voda, voda, základ obživy

1. července 2019

Díky novému vodovodu, na jehož stavbě se naše středisko Diakonie podílelo, má dnes paní Chuon (59 let) jednoduchý přístup k vodě a může rozšířit svoje farmaření. Vodovod významně zlepšil život všem lidem ve vesnici.

Voda, voda, voda, základ obživy
1. července 2019 - Voda, voda, voda, základ obživy

Chci přispět

Paní Chuon je 59 let a žije v obci Trapeang Prey, okres Phnom Sruoch, v provincii Kampong Speu. Její dům, kde bydlí se svým synem a jeho rodinou, má jednu místnost (4 x 6 metrů) a je postaven z bambusu se střechou z palmových listů. Paní Chhuon je vdovou už celých 21 let. Na svých pozemcích hospodaří se synem a je členkou programu „Partnerství obcí“. V jejich obci Trapeang Prey jsme v rámci našeho projektu LEAP za podpory České rozvojové agentury udělali na počátku roku 2018 krátký průzkum o potřebách místní komunity. Na základě několika výpovědí bylo jasné, že pro místní obyvatele největším problémem byl přístup vody.  

Jak uvedla paní Chuon: „Denně musím chodit kilometr k místní řece, kde mi trvá asi hodinu, než se umyji a vyperu prádlo. Zpět musím nést nejen mokré těžké prádlo, ale i 20 litrový kanystr s vodou na vaření. Často se mi stává, že mi není pár dní dobře a musím vždy požádat rodinu nebo sousedy, aby mi vodu přinesli. Sama si pak ráno myji jen obličej a synovi jsem nařídila se koupat pouze jednou za dva dny. Kvůli nedostatku vody zahradničíme na naší půdě pouze v období dešťů. Nadto, nedávno koupila pozemky v okolí řeky jedna čínská firma, která zahradila přímou cestu k řece, a proto nám to trvá ještě déle se k vodě dostat.“  

I na základě její výpověď jsme zpřístupnění vody identifikovali jako naší prioritu v této vesnici a vybudovali jsme zde nový vodovodní systém.  

Pro paní Chuon, která žila ve vesnici celý život bez zdroje vody, je tato „novinka“ velice vítaná, jak sama říká: „Vodu z vodovodního systému využívám na všechno, vaření, mytí, praní i pití. Také tím zalévám vše, co mám zasazené na zahrádce – chili, citrónovou trávu, česnek a povíjnici. Dobytek a drůbež se toho také napije. Navíc jsem dovolila rodině se koupat každý den.“ 

Díky zdroji vody se paní Chuon se synem chystá koupit další půdu za domem, kde chtějí pěstovat okurky, lilky a chili a doufají, že tím zvednou příjem celé rodiny.  

čr pomáhá LWD logo2