V Libanonu je každý 4. člověk uprchlík

20. června 2017

V Libanonu žije skoro 6 milionů lidí, 1,5 milionu z toho jsou syrští uprchlíci. Žijí ve slumech nebo v libanonských rodinách, které ale často situaci nemohou zvládnout. V roce 2017 od Diakonie dostanou rodiny ve slumu Hay El Gharbeh na kraji Bejrútu potravinové poukázky, mléko a plenky. Pomůžeme také příchozím rodinám s přípravami na zimu.

V Libanonu je každý 4. člověk uprchlík
20. června 2017 - V Libanonu je každý 4. člověk uprchlík

„Švýcarsko Blízkého východu“?

Libanonu se ještě před pár lety říkalo „Švýcarsko Blízkého východu“ a jeho hlavnímu městu Bejrútu „Paříž Blízkého východu“. Dnes žije na území Libanonu asi 1,5 milionu Syřanů, kteří uprchli před válkou ve vlastní zemi, a 300 000 Palestinců. 1 milion Libanonců ohrožuje chudoba a 1,4 milionu libanonských, syrských a palestinských dětí do 18 let žije v naprosto neuspokojivých podmínkách. Lidé nemají kde bydlet, chybí jim jídlo a práce a mnoho dětí nemůže chodit do školy.

Slum na kraji Bejrútu

Lidé, kteří uprchli ze Sýrie, se často usazují v chudých libanonských vesnicích a s jejich příchodem se v nich neutěšená situace ještě zhoršuje. Další lidé žijí na předměstí Bejrútu Hay El Gharbe. V načerno postavených obydlích žijí chudí Libanonci, Syřané a Palestinci, kteří ze sousedních zemí utekli před válkou nebo přišli za prací.

Pomáhají místní organizace i Diakonie

„Děti jsou nešťastné, když jsou nemocné nebo mají hlad. Chtěla bych dělat něco pro to, aby byly zdravé, měly jídlo a byly pořád šťastné,“ říká 9letá dívka na otázku, čím chce být, až bude dospělá. Tato dívka, podobně jako stovky dalších dětí, žije také v Hay El Gharbe. Je šťastná, že ve vzdělávacím centru Tahaddi našla místo, kde se může učit a má s kým mluvit o svých starostech.

V roce 2017 pomáhá dětem a nejzranitelnějším libanonským a syrským rodinám v Hay El Gharbe také Diakonie spolu s LSESD a s Tahaddi:

Libanon-Bejrút-Hay-El-Gharbe

Projekt Zlepšení životních podmínek nejzranitelnějších syrských domácností a libanonské hostitelské komunity v oblasti Hay El Gharbe, Libanon je spolufinancován z prostředků Ministerstva zahraničních věcí v rámci poskytování humanitární pomoci ČR.

Jak žijí uprchlíci v Jordánsku a Myanmaru? Čtěte v článku Uprchlická krize: drama se děje jinde.