V Libanonu žije skoro 6 milionů lidí, 1,5 milionu z toho jsou syrští uprchlíci. Žijí ve slumech nebo v libanonských rodinách, které ale často situaci nemohou zvládnout. V roce 2017 od Diakonie dostanou rodiny ve slumu Hay El Gharbeh na kraji Bejrútu potravinové poukázky, mléko a plenky. Pomůžeme také příchozím rodinám s přípravami na zimu.
Libanonu se ještě před pár lety říkalo „Švýcarsko Blízkého východu“ a jeho hlavnímu městu Bejrútu „Paříž Blízkého východu“. Dnes žije na území Libanonu asi 1,5 milionu Syřanů, kteří uprchli před válkou ve vlastní zemi, a 300 000 Palestinců. 1 milion Libanonců ohrožuje chudoba a 1,4 milionu libanonských, syrských a palestinských dětí do 18 let žije v naprosto neuspokojivých podmínkách. Lidé nemají kde bydlet, chybí jim jídlo a práce a mnoho dětí nemůže chodit do školy.
Lidé, kteří uprchli ze Sýrie, se často usazují v chudých libanonských vesnicích a s jejich příchodem se v nich neutěšená situace ještě zhoršuje. Další lidé žijí na předměstí Bejrútu Hay El Gharbe. V načerno postavených obydlích žijí chudí Libanonci, Syřané a Palestinci, kteří ze sousedních zemí utekli před válkou nebo přišli za prací.
„Děti jsou nešťastné, když jsou nemocné nebo mají hlad. Chtěla bych dělat něco pro to, aby byly zdravé, měly jídlo a byly pořád šťastné,“ říká 9letá dívka na otázku, čím chce být, až bude dospělá. Tato dívka, podobně jako stovky dalších dětí, žije také v Hay El Gharbe. Je šťastná, že ve vzdělávacím centru Tahaddi našla místo, kde se může učit a má s kým mluvit o svých starostech.
V roce 2017 pomáhá dětem a nejzranitelnějším libanonským a syrským rodinám v Hay El Gharbe také Diakonie spolu s LSESD a s Tahaddi:
Projekt Zlepšení životních podmínek nejzranitelnějších syrských domácností a libanonské hostitelské komunity v oblasti Hay El Gharbe, Libanon je spolufinancován z prostředků Ministerstva zahraničních věcí v rámci poskytování humanitární pomoci ČR.
Jak žijí uprchlíci v Jordánsku a Myanmaru? Čtěte v článku Uprchlická krize: drama se děje jinde.