Humanitární sbírka na pomoc Ukrajině

7. března 2022

V reakci na útok ruské armády na Ukrajinu jsme otevřeli veřejnou sbírku na podporu lidí na Ukrajině zasažených ozbrojeným konfliktem. K 21.3. jste na sbírku poslali již 9,8 mil Kč. Děkujeme!

Daruji

Peníze z veřejné sbírky v současné době posíláme na pomoc lidem na Ukrajině prostřednictvím našich lokálních partnerů. Spolupracujeme s dvěma organizacemi v Kyjevě. A s organizací v Užhorodu, která poskytuje dočasné přístřeší, jídlo a péči lidem na útěku.

Našimi kyjevskými partnery jsou organizace Otcům dům, která poskytuje náhradní péči osiřelým dětem a Dům milosrdenství, který pomáhá starým lidem bez domova.

U obou kyjevských partnerů byla v této chvíli priorita zajistit bezpečí a základní potřeby svých klientů. 147 dětí a několik pěstounů z Otcova domu se podařilo evakuovat do německého Freiburgu. Zbylí zaměstnanci Otcova domu pomáhají v místní komunitě. Budovu dětského domova proměnili na ubytování pro válečné uprchlíky, poskytují pomoc starým osamělým lidem. Vytváří zásoby potravin.

Horší situace vznikla s dvěma útulky pro lidi bez domova. Jeden se podařilo evakuovat mimo město. Druhý útulek je bohužel v oblasti, kde probíhají boje. Evakuace je složitá.  Lidé žijící v útulku jsou ve vysokém věku. V ostřelované oblasti nejde elektřina. Zaměstnanci organizace hledají cesty, jak je z Kyjeva přepravit. Domu milosrdenství jsme tedy mimo jiné přispěli na pořízení mikrobusu, kterým poslouží na transport klientů a dalších potřebných lidí z města.

Náš třetí lokální partner působí v Užhorodu. Dlouhodobě se věnuje práci s romskou komunitou. V současné době poskytuje zhruba 150 lidem, kteří se na útěku před válkou dostali do Užhorodu, ubytování, jídlo a přepravu. Organizace peníze využívá na posílení svých ubytovacích kapacit, vybavení prostor pro dočasné ubytování a zajištění jídla a základních potřeb.

Všichni partneři se na místě potýkají s nárůstem cen běžného zboží na trojnásobek a nedostatkem pohonných hmot.


Své dary mohou lidé posílat na sbírkový účet Diakonie 292949292/0300 s variabilním symbolem 2022 nebo sbírku podpořit prostřednictvím dárcovských SMS ve tvaru DMS na číslo 87 777.

  • DMS DIAKONIESVET 30
  • DMS DIAKONIESVET 60
  • DMS DIAKONIESVET 90

Cena DMS je 30 nebo 60 nebo 90 Kč. Více na www.darcovskasms.cz


Diakonie začala na Ukrajině pomáhat již v roce 2014, záhy po ruské anexi Krymu. Poskytovala finanční pomoc partnerským sborům a organizacím pro lidi zasažené ozbrojeným konfliktem. Organizovali jsme také humanitární konvoje s oblečením, přikrývkami a nádobím pro vnitřně vysídlené rodiny.

„Diakonie a Českobratrská církev evangelická mají k Ukrajině velmi blízko. Dlouhodobě tam spolupracujeme s organizacemi, které poskytují náhradní rodinnou péči a pomoc lidem bez domova“ vysvětluje Erik Siegl, vedoucí zahraničních projektů Humanitárního střediska Diakonie ČCE a dodává: „v současné situaci chceme zvýšit svou podporu těmto partnerům, kteří také pomáhají lidem z konfliktem zasažených oblastí do Kyjeva.“

Jednoznačně odsuzujeme akt vojenské agrese vůči Ukrajině. Jsme v kontaktu s našimi partnery na Ukrajině. Monitorujeme cesty, jak jim pomoci finančně i jinak. Dejme jim společně najevo, že lidem v Česku leží jejich situace na srdci.

Jak jinak se ještě můžete zapojit najdete v dalším článku.

Děkujeme za všechny vaše projevy solidarity s lidmi z Ukrajiny.

Na pomoc lidem na Ukrajině otvíráme veřejnou sbírku
7. března 2022 - Humanitární sbírka na pomoc Ukrajině

Své dotazy k finanční sbírce pro Ukrajinu a práci Diakonie na místě můžete směřovat na speciální linku

242 487 828

ukrajina@diakoniespolu.cz

Linka je v provozu v pracovní dny od 9 do 17 hodin.