5 způsobů, jak pomoci Ukrajině hned teď, ale s rozumem

27. února 2022

Chcete pomáhat, ale nejste si jistí, co vlastně dělat? Zkusíme vám poradit, jak se do pomoci pro Ukrajinu zapojit rychle a s rozumem.

Válečný konflikt, který se odehrává tak blízko a v takové intenzitě, logicky vyvolává velmi silnou potřebu pomoci. V České republice pracuje a bydlí řada Ukrajinců a nejen za svými rodinami a známými sem směřuje část uprchlíků. Způsobů, jak jim pomoci a jak se v dané chvíli zachovat, je hned několik. Stačí si vybrat.

5 způsobů, jak pomoci Ukrajině hned teď, ale s rozumem
27. února 2022 - 5 způsobů, jak pomoci Ukrajině hned teď, ale s rozumem

1 Pošlete peníze

Humanitární organizace, které jsou přímo na Ukrajině, se shodují, že i teď je nejefektivnější především finanční pomoc, kterou mohou flexibilně využít právě na to, co je v daný moment nejvíc potřeba. Proč, vysvětlujeme podrobněji zde.

Sbírku vyhlásila také naše organizace. Přispět lze on-line nebo na sbírkový účet 292949292/0300 s variabilním symbolem 2022 nebo sbírku podpořit prostřednictvím dárcovských SMS ve tvaru DMS na číslo 87 777.

  •     DMS DIAKONIESVET 30
  •     DMS DIAKONIESVET 60
  •     DMS DIAKONIESVET 90

Cena DMS je 30 nebo 60 nebo 90 Kč. Více na www.darcovskasms.cz.  

Můžete se samozřejmě rozhodnout podpořit i jiné sbírky. Například organizace Post Bellum sbírá peníze na ochranné prostředky přímo pro ukrajinské obránce. Pokud byste si nevěděli rady s výběrem, rozšiřující se seznam důvěryhodných sbírek najdete mimo jiné na webu Českého fóra pro rozvojovou spolupráci (FORS).

2 Shromážděte materiální pomoc

Tady je potřeba trochu zdrženlivosti. Vždy pečlivě zkoumejte, co organizace, které zabezpečují pomoc lidem z Ukrajiny ať už v ČR nebo v zahraničí, konkrétně poptávají. Do budoucna se jistě budou hodit dámské a dětské oblečení, ručníky, lůžkoviny, hračky, trvanlivé potraviny. Dále zdravotnický materiál, léky, spacáky, boty. Sbírku materiální pomoci pořádá na svých sběrných místech přímo ukrajinská ambasáda, ta ale nyní přijímá jen velmi specifické věci typu neprůstřelné vesty, helmy, dieselové generátory nebo mobilní lékárničky. Sledujte jejich Facebook.

Další kolo sbírky chystá Skautský institut, oblečení přijímá a distribuuje nezisková organizace Šatník. Pokud chcete darovat své použité věci, darujte jen to, co byste sami byli ochotní používat. Humanitární sbírky nejsou cesta, jak se zbavit toho, co vám již dosloužilo.

3 Hledejte v okolí

Nabídněte konkrétní pomoc například při organizování ubytování. Českobratrská církev evangelická je v kontaktu přímo se Správou uprchlických zařízení a nabídky na ubytování sbírá od svých farních sborů koordinovaně. Přihlásit se můžete přes tento formulář.

Pomoci můžete ale také třeba při hledání zaměstnání, tlumočení nebo při jakékoli další činnosti, která bude spojená s přílivem uprchlíků z Ukrajiny. Organizace, které v ČR dlouhodobě pracují s migranty společně vytvořili webovou stránku https://www.pomahejukrajine.cz/, kam můžete svou nabídku pomoci zadat. Pomoci můžete také s šířením informací ohledně aktuální pomoci pro ukrajinské občany. Přehledně zpracované informace pro občany z Ukrajiny nabízí stránky Ministerstva vnitra ČR.

Stejně tak ale můžete pomoci ještě mnohem osobněji. Skoro každý z nás asi zná někoho, kdo z Ukrajiny pochází, případně má stále v zemi příbuzné a přátele, které se pokouší přemluvit k cestě nebo je dostat z Ukrajiny pryč. Všichni tito lidé jsou ve velmi obtížné situaci, protože stejně jako my mají jen omezené množství informací a omezený způsob pomoci, ale zároveň jde o jejich nejbližší. Zkuste jim napsat, zavolat, zeptat se, jestli jim nemůžete nějak pomoci, nebo je jen obejměte a nechte vyplakat či vypovídat. Pocit sounáležitosti i pro ně znamená velkou podporu.

4 Nevěřte trolům, bavte se svými blízkými

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině se kromě dalších velmi často skloňuje také pojem kyberválka. Což zdaleka nejsou jen útoky na počítačové servery, ale také podvodné emaily, vypouštění nepravdivých informací, podsouvaní takzvaně zaručených faktů. Chtělo by se říci, ověřujte si informace a věřte jen těm ze spolehlivých zdrojů a je to samozřejmě pravda, ale není jednoduché odlišit spolehlivé zdroje. Ministerstvo zahraničních věcí například doporučuje sledovat twitter Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, spolehnout se můžeme například na, nejen česká, veřejnoprávní média nebo informace humanitárních organizací. I tak ale bude obtížné v následujících týdnech a měsících odlišit, co je pravda a co výborně zpracovaná propaganda. Všichni bychom si na ni proto měli dávat pozor a upozorňovat na totéž také svoje blízké.

5 Šetřete vlastní síly

Možná pro vás zatím nic z toho není to pravé. Nemáte finančních prostředků nazbyt, nemáte, co byste darovali, nemáte čas nebo vás brzdí jiné důvody v přímé pomoci. Nemá smysl bezhlavě sedat do aut a jet na hranice (kde se už tvoří obrovské kolony z obou stran), nemá smysl nakupovat balíky vod, když nevíte, kde a jestli vůbec je potřebují, ani vyplenit polovinu šatní skříně, pokud pak nebudete mít v čem chodit ven. Zkrátka jen počkejte. Válka na Ukrajině zřejmě nebude krátkou záležitostí a ještě dlouho poté, co skončí, bude potřeba pomáhat na spoustě míst. Sledujte sociální sítě a webové stránky humanitárních organizací, nepřestávejte se dívat kolem sebe a začněte pomáhat, až to pro vás bude možné.

Děkujeme vám za veškeré projevy solidarity s lidmi z Ukrajiny.