Školení pro drobné podnikatele i rekonstrukce škol, naše práce v Maynmaru pokračuje

23. července 2019

V předchozích článcích týkajících se našeho projektu Posílení odolnosti krizí zasažených komunit v Arakanském státě v Myanmaru jsme sdíleli naše úspěchy, především z roku 2018. V tomto roce se v rámci stejného projektu soustředíme na vnitřně vysídlené osoby a hostitelské komunity v městech Sittwe, Pauktaw, Ponnakyun a Mrauk U. Cílem je, aby vybrané komunity postižené krizí v Rakhském státě byly schopny posílit svou odolnost a to především v oblasti vzdělání, obživy a sociální soudržnosti.
A v jaké fázi se projekt nachází po půl roce?

Školení pro drobné podnikatele i rekonstrukce škol, naše práce v Maynmaru pokračuje
23. července 2019 - Školení pro drobné podnikatele i rekonstrukce škol, naše práce v Maynmaru pokračuje

Chci přispět

Vzdělání považujeme za klíčové

V předchozích měsících začala výstavba a renovace 3 škol ( Shan Taung BEPPS, Let Pan Taw BEPS a Hnet Gyi Kyun BEPPS), stejně jako budování jejich přístupových cest a hygienických zařízení. Vše bude dokončeno v září letošního roku a předáno školním výborům. Ty v současné chvíli dohlíží na stavby tak, aby byla zaručena kvalita. Zároveň jsme již nechali vyrobit 42 sad studentského nábytku, které budeme instalovat v prvním srpnovém týdnu. Žáci těchto škol dostali na začátku července 954 studentských balíčků a každá ze škol obdržela 2 učitelské balíčky. Na to, co balíčky konkrétně obsahují, se můžete podívatu zde. Ve školách jsme také založili 3 dětské volnočasové kluby, kde od června žáci mohou hrát volejbal, fotbal či skákat přes švihadlo. V říjnu budou pak děti oslavovat Světový den mytí rukou, tak jako minulý rok.

Pomáháme lidem se ekonomicky osamostatnit

Další součástí projektu jsou 4-denní školení v drobném podnikání, z nichž všech 7 již proběhlo, jak v 5-ti táborech pro vnitřně vysídlené osoby – komunity Rohingyů (120 účastníků z toho 65 let), tak ve 2 zranitelných komunitách Rakhinů ( 30 účastníku z toho 15 žen). V rámci tohoto školení účastnící si navrhli vlastní plán podnikání v jejich preferovaném oboru v závislosti na jejich dovednostech a situaci na trhu. Během léta dále proběhnou školení technické a odborné přípravy zaměřené na opravu motorek/ lodí, přípravu a prodej jídla, kadeřnické služby, pletení sítí, produkci a prodej zeleniny. V současné chvíli hledáme lektory a prostory pro tyto školení, která budou trvat od 15 do 90 dní. Posléze budou absolventi podpořeni ve startu vlastního drobného podnikání.

školení myanmar 1 školení myanmar 2 skoleni myanmar 3

Z naší práce těží celé společenství

Aby naše pomoc měla smysl, nesmí stranit ani jedné skupině obyvatel, kritériem pomoci je potřebnost, nikoli vyznání nebo etnická příslušnost. Během léta a na začátku podzimu budou iniciována 3 setkání mezi muslimskými Rohingy a buddhistickými Rakhiny tak, aby byl navázán společný dialog a prohloubena sociální soudržnost.

Tento projekt probíhá díky finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcíve spolupráci s Lutheran World Federation. Děkujeme za podporu.

čr pomáhá LWF