Školení přináší zemědělcům užitek

20. května 2015

Zemědělci v Kambodži pokračují v nových technikách a postupech. V březnu nám napsali, jak se jim daří uplatňovat, co se naučili od českých odborníků. Tady jsou příběhy tří úspěšných farmářů.

Školení přináší zemědělcům užitek
20. května 2015 - Školení přináší zemědělcům užitek

kurník, KambodžaKambodžská provincie Battambang je úrodná oblast a pěstuje se tu hlavně rýže. V květnu začíná monzunová sezóna, přicházejí deště a na připravených polích začíná pěstební ­období.

Chov kuřat

Pan Deb Bunthy je ženatý a má 5 dětí. Chudý farmář žije se svou rodinou ve vesnici Kdoung. Deb se zúčastnil školení, které se zaměřilo na chov kuřat. Dozvěděl se, jak je vhodně chovat, a do začátku dostal 8 slepic a 2 kohouty.

Po pěti měsících rodina prodala ze svého chovu na trhu 25 kuřat a vydělala 370 000 rielu, to je asi 2300 Kč. Rodina úspěšně pokračuje v chovu na maso. Nyní má 120 nově narozených kuřat, kromě nich je 85 kuřat ve výkrmu a 45 již vykrmených je připraveno k prodeji.

Rýže a nové technikysušení rýže v Kambodže

Ve vesnici Raingkesey žije se svou pětičlennou rodinou pan Soun Leng. Leng absolvoval školení, které se specializovalo na zvýšení výnosů rýže. Začal ji pěstovat novými technikami, které jsou jiné než tradiční postupy. Při poslední sklizni se mu podařilo sklidit z jednoho hektaru o 2 tuny rýže víc než v minulosti.

Různé druhy zeleniny

Pan Phain Phon má se svou ženou pět dětí. Jedno z jeho dětí je nemocné a rodině chyběly prostředky na léčení. Aby pan Phain Phon uživil svou rodinu a mohl zaplatit léčení dítěte, musel často odcházet za prací daleko mimo domov. Rodina ale v jeho nepřítomnosti zůstávala bez prostředků.kuku--ice-Kamboda-2014

Díky školení získala rodina pana Phona znalosti potřebné k efektivnímu pěstování zeleniny. Dostala také osivo, nářadí a vstupní kapitál. Nyní pan Phain Phon se ženou pěstují kukuřici, okurky, fazolky, vodnici a různé odrůdy zelí. Vlastnoručně vypěstovaná zelenina zlepšila stravování celé rodiny. Výpěstky, které nespotřebuje pro sebe, prodává rodina na trhu. Měsíční zisk z prodeje se pohybuje kolem 1400 Kč. Prodej zeleniny tak přináší do rodiny pravidelný příjem.