Škola už kvůli dešti nezavírá

11. února 2019

Vzdělání dětí je pro nás v rámci našich projektů velmi důležité, protože může děti, vyrůstající v nejzranitelnějších komunitách, uchránit od budoucí chudoby, jaké čelí jejich rodiče. V roce 2018 jsme za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR spolu sLutheran World Federation Myanmar v rámci projektu Posílení odolnosti krizí zasažených komunit v Arakanském státě zrenovovali nebo postavili pět škol v centrálním Arakanském (Rakhinském) státě.

Škola už kvůli dešti nezavírá
11. února 2019 - Škola už kvůli dešti nezavírá

Chci pomoci

Školy v oblasti bývají často v provizorních budovách, postavených z bambusu. Nemají zpevněné přístupové cesty a vyhovující sociální zařízení.

Do projektu byly pro rok 2018 vybrány 3 školy (Yote Chaung, Chaung Nar a Shan Taung) ve správní oblasti Mrauk U, 1 škola (Maw) ve vesnici Ponnagyun a 1 školu (Chilli Phan) ve správní oblasti Sittwe.

V prvních čtyřech školách jsme vybudovali hygienická zařízení (latríny a umývárny), z čehož se dnes může těšit 1208 studentů. Důvodem pro rekontrukci nebo vybudování nového prostoru nemusí být pouze nedostatek kapacit či stáří budovy, ale pro nás Evropany možná i překvapivě, období dešťů. 

IMG_5518 School Toilet in Maw village, Ponna Kyun IMG_3648

 
Příkladem je základní škola Shan Taung. Předtím, než se tato škola zapojila do našeho projektu, byla její hlavní budova z bambusu. To s sebou neslo mnohá rizika, zejména během období dešťů, kdy se tu nedalo vyučovat kvůli zatékání vody. Proto jsme na pozemku školy postavili novou betonovou budovu, kde se děti mohou učit celoročně bez ohledu na počasí.

Vybudovali jsme také nové záchody a umývárnu. Vyhovující záchody jsou ze zřejmých důvodů důležité především pro dívky.

Dále jsme vybavili učebny školy a pořídili nádrž na pitnou vodu, aby děti měli neustálý přístup k pitné vodě.  

čr pomáhá LWF