Realizace humanitárních aktivit v Arakanském státě

30. září 2021

Rok 2021 byl zatím v mnoha ohledech pro Myanmar turbulentní. Zatímco jsme se přehoupli do druhé poloviny tohoto roku, se nám i přes mnohá úskalí, daří naše humanitární aktivity v místě vykonávat. V únoru došlo ke státnímu převratu, který provázely protesty. Ty se Arakanskému státu vyhnuly, nicméně i tak došlo ke změně sociálně-politického prostředí, ve kterém pracujeme. Složitost situace umocňuje již druhým rokem pandemie Covid-19. Za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR se soustředíme na 3 oblasti a zde je krátký update k naším aktivitám. 

Realizace humanitárních aktivit v Arakanském státě.
30. září 2021 - Realizace humanitárních aktivit v Arakanském státě

# Stavba škol, podpora studentů a učitelů 

V letošním roce se chystáme postavit budovy 3 škol spolu s latrínami, umývárnami a příjezdovými cestami. Všechny 3 projekty jsou hotové a žádost o povolení byly podány. V tuto chvíli čekáme pouze na odpověď ze strany úřadů a můžeme začít. Z důvodu rostoucího výskytu případů Covid-19 byly totiž od 9. července 2021 všechny základní školy v Myanmaru dočasně uzavřeny po tom, co byly teprve znovu otevřeny po roce v červnu 2021. Nábytkové vybavení do nových budov jsme již nechali lokální vyrobit, stejně jako jsme nakoupili rekreační vybavení v podobě – míčů, sítí, švihadel apod., aby si s nimi děti po škole a o přestávkách mohly hrát. Studentské balíčky a výukové balíčky pro učitele jsou už také ready, a do škol je dodáme hned, jak se otevřou.  

 # Školení v udržitelných způsobech obživy

Celkem 80 budoucích podnikatelů (44 žen) z 8 rohingských partnerských táborů (5 táborů v městské oblasti Sittwe a 3 tábory v městské oblasti Pauktaw) bylo vybráno pro účast ve školení v podnikatelských dovednostech a činnosti. O motivaci 3 účastníků se můžete blíže dozvědět zde. Podařilo se nám fyzicky pro 39 účastníků z 80 účastníků uspořádat čtyřdenní školení rozvoje dovedností podnikání, zatímco 41 dalších se zúčastnilo stejného školení online. Mezi činnosti, které si pro svůj rozvoj účastníci vybrali pak patří – oprava motorek, příprava jídla, pletení, tesařina, domácí pěstování plodin, výroba rybářských sítí, chov hospodářských zvířat a stříhání vlasů. Školení jsou v tuto chvíli v plném proudu v rámci možností, díky Covid19 omezením a jejich dokončení plánujeme na konec října. 

                 Snímek obrazovky 2021-10-29 v 11.17.13        Snímek obrazovky 2021-10-29 v 11.17.21

                Snímek obrazovky 2021-10-29 v 11.17.39          Snímek obrazovky 2021-10-29 v 11.17.32

Účastníci čtyřdenního školení rozvoje dovedností fyzického podnikání.

# Komunitní projekty a sociální koheze 

V našem projektu se také snažíme o to, aby společná „řeč“ a spolupráce mezi muslimskou rohingskou a budhisstickou arakanskou komunitou byla obnovena, a to skrze naši podporu 2 komunitních projektů, které si dvě u sebe sídlící komunity samy vyberou. Vesnice Ah Nauk Ywe a přilehlý vysídlenecký tábor v městské části Pauktaw si vzali letos za cíl vybudovat příkopy na odvádění vody, aby jejich nedávno postavená silnice, zejména během období dešťů, nebyla obklopena stojatou vodou, která narušuje její stabilitu. Zatímco vesnice Thae Chaung a přilehlý tábor zpevní a zrekonstruují silnici, kterou obyvatelé obou komunit využívají. Stavby proběhnou v říjnu, po ukončení období dešťů.

               Snímek obrazovky 2021-10-29 v 11.17.46          Snímek obrazovky 2021-10-30 v 10.26.49

Vesnice a tabor Ah Nauk Ywe před realizací odtokového kanálu.

LWFCzech Humanitarian Aid