Moldavští farmáři potřetí na českých farmách

14. prosince 2015

V červenci 2015 přijeli na první letošní stáž do Čech čtyři moldavští zemědělci. Na druhou stáž v září přicestovalo z Moldavska celkem 10 žen a mužů a 12 dní svého studijního pobytu strávili na 4 farmách.

Moldavští farmáři potřetí na českých farmách
14. prosince 2015 - Moldavští farmáři potřetí na českých farmách

Vůbec poprvé přijeli farmáři ze severu Moldavska do Čech v červenci 2015.

Letos už podruhé přijal tři stážisty na své farmě v Dolních Požárech pan František Mikoláš, který se zabývá rostlinou i živočišnou výrobou a mléko zpracovává ve vlastní mlékárně. U něj jsme také natočili rozhovor s nadšenou farmářkou Elenou:

 

Pan Pospíšil z Farmy Tichý v Koblasku s námi spolupracuje od roku 2014. Na jeho farmě se s chutí zapojili do práce při ekologickém chovu skotu další tři moldavští farmáři.

Dvě ženy strávily svůj pobyt na Českomoravské vrchovině, v Lesoňovicích u Bystřice nad Pernštejnem, na Ekofarmě Baucis pana Aleše Horáka. Pan Horák pěstuje na svých polích především zeleninu v bio kvalitě.moldavské farmářky na Ekofarmě Baucis pana Aleše Horáka (vlevo) v Lesoňovicích na Vysočině

Dva stážisty přijal na svou Šrůtkovu ekologickou farmu v Benešově u Pelhřimova pan Miroslav Štrůtek, který chová dojné krávy a produkuje mléko v bio kvalitě.

Všechny účastníky druhého pobytu v České republice navštívil na jejich místech také Sergiu Mihailov, ředitel partnerské organizace ProCoRe.

Děkujeme všem farmářům za to, že moldavské zemědělce přijali, že jim ochotně předávali svoje zkušenosti a ukázali různé způsoby práce v zemědělství v České republice. Moldavští farmáři velice ocenili, že se mohli i vlastníma rukama podílet na chodu českých farem.

Česko-moldavský zemědělský projekt na podporu moldavských farmářů pokračuje druhý rok. Finančně jej zajišťuje Česká rozvojová agentura, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a švýcarský partner Hilfswerk der Evangelischen Kirchen Schweiz HEKS.