Postní sbírka začíná, pamatuje na děti, kterým normální život sebrala válka v Sýrii

16. února 2021

Před vleklou občanskou válku uteklo ze Sýrie do sousedního Libanonu na milion a půl lidí. Zemi však trápí vážné ekonomické problémy i pandemie koronaviru. Diakonie věnuje svůj 14. ročník Postní sbírky právě na podporu ohrožených dětí v Libanonu a zlepšení jejich přístupu ke vzdělání.

Postní sbírka začíná, pamatuje na děti, kterým normální život sebrala válka v Sýrii
16. února 2021 - Postní sbírka začíná, pamatuje na děti, kterým normální život sebrala válka v Sýrii

Paní Leila přišla se svou rodinou z válkou rozvrácené Sýrie před pěti lety. Její muž sem jezdil za prací, proto zde přirozeně hledali útočiště. Rodina žije v nuzném slumu na předměstí Bejrútu, kde za pronajatou místnost platí dvě stě dolarů měsíčně. Leilin manžel bere jakoukoliv práci, kterou dostane, ale situace je těžká, hlubokou ekonomickou krizi loni posílila pandemie a srpnový výbuch v bejrútském přístavu. Peníze, které vydělá, sotva stačí na nejnuznější potravu a pleny pro nejmladší dítě. Rodin, jako je Leilina, v Bejrútu přibývá.

„Současná situace zvyšuje podíl těch, kteří žijí pro Středoevropana v těžko představitelné chudobě. Tu často provází další problémové jevy – chybějící školní docházka dětí, dětská práce, zdravotní potíže z nekvalitní stravy či předčasné vdávání dívek,“ říká Erik Siegl vedoucí zahraničních humanitárních projektů Diakonie ČCE, které v Libanonu podporuje také Ministerstvo zahraničí.

VPBS0667

Je tu však také viditelná stopa české pomoci. Leila se s těžké chvíli obrátila na komunitní centrum Tahaddi, kde díky Diakonii dostala každý měsíc poukázky na jídlo v hodnotě 80 dolarů, kojeneckou výživu a pleny.

Starší Leilin syn může za běžných okolností navštěvovat školu podporovanou Diakonií. V přeplněných libanonských státních školách pro něj místo nebylo, překážkou jsou i dva zameškané roky, kdy kvůli válce doma nechodil do školy. Kvůli pandemii je komunitní škola uzavřená, ale učitelé se snaží děti vzdělávat na dálku.

„Vyučujeme děti přes whatsapp na mobilním telefonu, který většina rodin má. Kromě toho rodiny pravidelně navštěvujeme a podporujeme ženy, aby se se svými dětmi učili, říká Catherine Mourtada vedoucí vzdělávacího centra a dodává: „Díky Diakonii jsme mohli loni také pořídit malé stolky, aby děti nepsaly doma na zemi. A levné tablety, které dětem na výuku půjčujeme.“

131928041_2506255163001729_346087837682492307_o

Právě pro toto vzdělávací centrum je určen i letošní výtěžek Postní sbírky Diakonie, která probíhá každoročně 40 dní před Velikonoci. Kromě školy podpoří i komunitní centrum pro děti v předškolním věku, kterým poskytne prostor pro hry a rozvoj a pomůže se připravit na regulérní školní docházku.

Přispět do sbírky lidé mohou prostřednictvím stránek www.postnise.cz. K podpoře Postní sbírky se letos nezištně přidala řada známých osobností. Své jméno připojil například dlouholetý člen evangelické církve, herec, výtvarník a architekt David Vávra, dále Dana Morávková, Vlastina Svátková, Andrea Růžičková, Jana Bernášková, Daniela Pisařovicová, Lenka Zahradnická, Radim Fiala a David Gránský. Ti všichni na sociálních sítích vyzývají po heslem #postnise veřejnost k zapojení do sbírky. Svůj originální vklad přidal také šéfkuchař a majitel restaurace Sůl a řepa Pavel Drdel, který pro dárce jako odměnu sestavil e-book s recepty na postní jídla, která využívají sezónní lokální suroviny.