Startujeme nový projekt v Kambodži IAGRO!

20. září 2021

Za zkratkou IAGRO stojí Zlepšení hodnotového řetězce zemědělství v kambodžské provincii Kampong Speu. Tento nový projekt se bude komplexně věnovat zpracování potravin během svého tříletého plánu (2021 – 2023) a spolupracovat se zemědělci z 16 cílových zemědělských kooperativ (družstev) ve 3 okresech – Aoral, Phnum Sruoch a Thpong. V současnou dobu mají tato družstva přes 5000 členů a velkou část členské základny tvoří ženy. Diakonie ČCE HRS spolu s místním partnerem Life With Dignity s mnohými z nich spolupracovala v předchozích letech na vylepšení jejich zemědělských technik a živočišné produkce, stejně jako na budování nezbytné infrastruktury (zavlažovací kanály).

Při naší prací jsme si všimli, že většina jejich produkce končí hled po sklizni přímo na místním trhu. V případě, že cena se propadne natolik, že se ani nevyplatí zeleninu a ovoce tam dovést a prodat, farmáři ji raději nechávají ladem na poli. Ovoce a zeleninu tedy dále nezpracovávají a nezhodnocují. Přitom např. nakládané zelí mohou prodat za o polovinu vyšší cenu než to syrové. A nemusí ho nutně prodávat, ale použít i pro obohacení vlastního jídelníčku. A proto jsme se rozhodli vybudovat centrum, kde tito drobní zemědělci budou schopni zhodnotit svoje plodiny jako pro prodej, tak pro sebe a svou rodinu. 

Naším cílem je za podpory České rozvojové agentury, Australian World Lutheran Service, Bread for the World a ve spolupráci s Life With Dignity zřídit centrum, kde budou mít farmáři dostupné veškeré vybavení ke zpracování jejich plodin. To se neobejde bez další podpory, aby centrum dobře fungovalo, proto také budeme pořádat mnoho školení. V našich projektech se snažíme o propojení sektorů, proto jsme se spojili s českou firmou Holistic Solutions a kambodžsko-českým start-upem Kokopon, kteří se práci s farmáři dlouhodobě věnují. 

Hlavním cílem projektu je tedy: 

  • založit zpracovatelské centrum s odpovídajícím vybavením, 
  • vyškolení farmářů v různých technikách zpracování jako je sterilizace, sušení či fermentace a dále například ve výrobě solárních sušáren ve spolupráci s Holistic Solutions, 
  • založení 4 start-upů v produkci výrobků určených pro prodej na místním trhu,
  • vyškolit zájemce z řad vedení kooperativ ve finančním plánování a managementu podniku,
  • a protože chápeme důležitost a roli internetu v prodeji v dnešní době, Kokopon nám pomůže nabídnout školení pro další farmáře právě v mobilním marketingu a internetové gramotnosti.  
Startujeme nový projekt v Kambodži IAGRO ! 
20. září 2021 - Startujeme nový projekt v Kambodži IAGRO!

Snímek obrazovky 2021-10-30 v 11.00.36

Snímek obrazovky 2021-10-30 v 11.00.43

Fotky budoucího centra.

 

Partneři:

Unknown  Snímek obrazovky 2021-10-30 v 11.07.08lwd

Donoři:

brot fur die weltBasic colouredlogo-top