Návštěva provincie Pursat v rámci projektu Adaptace zemědělství

23. října 2020

V září 2020 se k nám přidala Lucie Chudá, rozvojová diplomatka z Ambasády České republiky v Phnom Penhu a její kolegyně Sokun Theary Duong, rozvojová koordinátorka a společně jsme navštívili domácnosti, které jsme zapojili do projektu Adaptace zemědělství na změny klimatu v okrese Phnum Kravanh v provincii Pursat. Za celý den nabitého programu jsme se stihli podívat a pobavit s mítními o pěstování zeleniny, využití kapkové závlahy, chovu kuřat či sběru a dostupnosti vody.

 

Návštěva provincie Pursat v rámci projektu Adaptace zemědělství
23. října 2020 - Návštěva provincie Pursat v rámci projektu Adaptace zemědělství

Malé vodní nádrže: V naší kanceláři byly připraveny 1000 litrové nádrže na vodu, které již byly distribuované do partnerských domácností. Kterou z domácností podpoříme není pouze náhodný výběr. Místní oddělení kambodžského Ministerstva pro místní rozvoj nám poskytuje seznamy lidí, jejichž celková a především finanční situace nedovoluje si něco takového pořídit. Jedná se často o matky samoživitelky, rodiny s dětmi s postižením, lidé s postižením či senioři.

     DSC_8421_up     DSC_8276_up     DSC_8298_up

Paní Mon je rozvedená samoživitelka 2 dětí. Její hlavní příjem je prodej okurek, kterým si ročně vydělá 600 dollarů. To bohužel není moc, a proto jsme ji letos poskytli 1000 litrovou nádrž na vodu. V období deštů tak vodu sbírá a v období sucha může touto vodou zalévat svou zahradu. To ji zajišťuje stálý příjem z následného prodeje okurek.

     Vodní nádrž     Paní Mon      Pěstování okurek 

Paní Born Theara žije spolu se svým manželem a 3 dětmi, kdy jedna z jejích dcer má lehké fyzické postižení. Diakonie ČCE HRS a LWD podpořilo tento rok paní Born skrze školení a materiál pro pěstování zeleniny, kterou po sklizni prodává na místním trhu, což přináší významnou část do rodinného rozpočtu. V oblasti, ve které žije jsou časté záplavy, proto jsme ji pomohli, aby svoji zahradu vybudovala na bambusových tyčích. Ekonomicky a ekologicky zrecyklovala plastové láhve a kokosové skořápky a zavěsila zeleninu do visací zahrady, čímž se vyvaruje škodám, které by povodně způsobily. Svoji produkci zeleniny se chystá rozšířit v příštích měsících.

      Paní Born Theara, Sbov Rik vesnice - Leach komuna, Phnum Kravanh okres      Paní Born Theara, Sbov Rik vesnice - Leach komuna, Phnum Kravanh okres      Paní Born Theara, Sbov Rik vesnice - Leach komuna, Phnum Kravanh okres 

Paní Born je duší podnikatel, a proto se sama, jen za telefonické podpory našich expertů, začala věnovat chovu kuřat a kachen, který viděla u svých sousedů, podpořených Diakonii ČCE HRS a LWD. Kuřata se zde chovají především na maso a mohou být důležitým příjmem rodiny. U chovu kuřat je v Kambodži důležité se nejen o ně správně starat, ale také dobře chov plánovat, protože jejich cena je nejvyšší v době národních svátku a vyplatí se mít v toto období velkou zásobu pro prodej. Za 1 kg si paní Born může vydělat až 15 000 rielů, což se rovná asi 85 kč. Mohla by na kuřetech vydělat 15 000 riel za kg. 

V roce 2020 jsme úspěšně finalizovali komunitní nádrž financovanou v minulém roce. Tato nádrž se nachází ve vesnici O’Srav, komuně Prongil, v okrese Phnum Kravanh. Její délka je 90 mentrů a 25 metrů šířka. Tato nádrž slouží obyvatelům nejen této vesnice, ale i těch okolních. Ti používají vodu k zalévání vlastních zahrad a v domácnostech především v období dešťů, kdy jejich vlastní zdroje vody často vysychají. Nádrž je oplocena tak, aby se do ní nemohla dostat hospodářská zvířata a vodu znečišťovat. Tato nádrž je napojená na místní rybník, se kterým sdílí svůj ekosystém.  

      DSC_8489_up      IMG_20200909_112753      DSC_8534_up

Z naší zkušenosti jsou kambodžští farmáři duší podnikatelé a v momentě, kdy získají i malou podporu ve formě školení, jsou schopni si rozjet malý „business“ sami. Při naší návštěvě regionu jsme byli potěšeni, že jedna z naších předchozích partnerských rodin investovala do elektronické kuřecí líhně / inkubátoru. Líheň je stála celých 250 dolarů, což je na kambodžské venkovské poměry pořádná suma. Do líhně se vejde až 59 vajíček a každé kuře může rodina prodat za 1000 rielů (6kč) a tím vylepšit svůj rodinný rozpočet. 

V rámci našich projektů úzce spolupracujeme s tzv. zemědělskými kooperativami. Jsou to družstva, která sdružují farmáře na dobrovolné bázi. Jednu z našich partnerských kooperativ jsme v září navštívili v komuně Leach. Farmáři se mohou stát členy prostřednictvím koupě podílu, který zde stojí 5 USD a každá kooperativa má nastavený svůj vlastní tarif.

       Členky    Předseda    Kukuřice jako pohoštění

A jaké pramení výhody pro farmáře z jejich členství? Kooperativa jim po domluvě zaručí odběr jejich plodin a tedy jasný příjem. Mohou se stát členy produkčních skupin, které se soustředí na určitou plodinu a pro ní také následně mají odbyt za férovou cenu. Tato kooperativa a její členové prodávají na místní trh v hlavním městě Pursatu. Odtud jejich plodiny obyčejně putují na trh do města Battambang nebo do hlavního města Kambodži – Phnom Penh. V kooperativách také mají různé fondy – např. rozvojový, ze kterého investují do komunitní infrastruktury nebo sociální, ze které si farmáři za výhodný úrok mohou půjčit. Některé z kooperativ si také rozjely svou vlastní podnikatelskou činnost a za naší podpory vyrábí např. krmení pro kuřata, které prodávají svým členům i nečlenům. Utržené peníze se pak zase investují.