Látkové vložky jako dostupná alternativa pro kambodžské ženy

8. září 2022

Když jsme navrhovali projekt věnující se vodě, sanitaci a hygieně v kambodžské provincii Kampong Chhnang, měli jsme na paměti především ženy. Přístup k čisté vodě a sanitačním zařízením a správná osobní hygiena jsou totiž zcela zásadní pro ženské reprodukční a menstruační zdraví. Nedostatek finančně dostupných menstruačních produktů či společenská tabu a malé povědomí o principech reprodukčního a menstruačního zdraví nás vedlo k rozvoji inovačního projektu "Mikro-podnikání a inovace v oblasti ženského menstruačního zdraví a posílení jejich postavení v provincii Kampong Chhnang, Kambodža", který ve 2 okresech provincie Kampong Chhnang představil znovupoužitelné vložky a zvýšil osvětu.

 

Látkové vložky jako dostupná alternativa pro kambodžské ženy
8. září 2022 - Látkové vložky jako dostupná alternativa pro kambodžské ženy

To se nám podařilo skrze odborné vyškolení 3 švadlen. Ukázali jsme jim nejen, jak vložky vyrábět a jak se o ně starat, ale i jak komunikovat se zákazníky, aby tyto vložky byly na místním trhu i bez nás dostupné. Švadleny jsme vybrali s ohledem na jejich přístup k trhu, aby si vzájemně nekonkurovaly. Pro šíření osvěty jsme vyškolili 12 zaměstnankyň naší místní partnerské organizace Life With Dignity, 6 zástupkyň z místních úřadů zdravotnictví, školství a ženských záležitostí, 16 místních učitelů a komunitních zástupců, kteří následně za naší podpory uspořádali 75 akcí na zvyšování povědomí v 8 školách a 8 komunách. Mezi ženy a dívky, které se akcí účastnily, jsme rozdali 1503 menstruačních balíčků. Tyto balíčky obsahovaly 4 znovupoužitelné vložky, 1 mýdlo, 2 kalhotky a 1 žínku a sloužily jako marketingová kampaň pro podporu koupě vložek v budoucnosti. Znovupoužitelné vložky byly novinkou v regionu, a proto bylo důležité, aby si je ženy a dívky vyzkoušely a věděly, jak se o ně správně starat. V neposlední řadě jsme sesbírali zpětnou vazbu od 1253 žen nejen ke spokojenosti s vložkami, ale i základním informacím ohledně menstruačního a reprodukčního zdraví, které zde chybí.  Naše snaha byla finančně podpořena UNDP (Rozvojovým programem OSN) ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. 

 

  foto 1  foto 2  foto 4

 

A proč jsme volili právě znovupoužitelné vložky?

Ty se v mnoha regionech světa již ukázaly být dobrý řešením z mnoha důvodů:

  1. Jsou v delším časovém horizontu ekonomičtější, i když počáteční investice se může zdát vysoká, dívkám a ženám se vyplatí. Cenu si švadleny stanovily na 1 USD za vložku střední velikosti. Tampony nejsou na venkově dostupné a i ve městech jsou drahou alternativou.
  2. Látkové vložky jsou ekologické, produkce odpadu je o poznání nižší. Odpad se na venkově obyčejně pálí a škodlivé látky unikají do atmosféry a půdy.
  3. Nemalou roli hraje pohodlí, které vložky dívkám a ženám poskytují díky výběru vhodného materiálu.
  4. Kvalita sanitačních zařízení na venkově není příznivá pro použití například menstruačních kalíšků, které vyžadují 100% hygienu, aby nedocházelo ke zdravotním komplikacím.

Po odborné stránce jsme se spojili s Eliškou a Martinem Dobiášovými, kteří vlastní malou firmu Breberky.cz, která se věnuje produkci látkových vložek, plen a dalších vychytávek. Stejně jako s místní firmou Green Lady Cambodia a její hybatelkou Sovanvotey Hok.

balicek

                      Breberky logo                    UNDP logo             Basic coloured