Jaká je budoucnost látkových vložek v Kambodži? Náš projekt se chýlí k závěru.

22. listopadu 2021

Celý letošní rok jsme pracovali na tom abychom zlepšili dostupnost zdravých menstruačních pomůcek pro ženy a dívky v kambodžské provincii Kampong Chhnang. Zároveň jsme usilovali o větší osvětu lidí na téma menstruace a reprodukční zdraví. Projekt, který vznikl za finanční podpory UNDP a České rozvojové agentury, se v těchto dnech chýlí ke konci, proto chceme shrnout jeho výsledky.

Podařilo se nám vytvořit sadu menstruačních balíčků, které obsahovaly znovupoužitelné látkové menstruační vložky, které jsou udržitelnou, cenově dostupnou i zdraví prospěšnou alternativou jednorázovým vložkám. Celkem jsme rozdali 6000 látkových vložek mezi více než 1500 žen.

balicky

Oslovili jsme místní školy a jejich učitele a zástupce komunit, kteří zodpovídají za ochranu dětí a žen a vyškolili jsme je, aby mohli osvětu na téma menstruace šířit dál. Pro ně jsme vytvořili školící balíčky, které ukazují možné alternativy menstruačních produktů – tampony, jednorázové vložky, znovupoužitelné vložky a kalíšky. Školám jsme pro vzdělávání poskytly výukové modely genitálií.

zenske genitalie muzske genitalie

Jaká je budoucnost látkových vložek v Kambodži? Náš projekt se chýlí k závěru.
22. listopadu 2021 - Jaká je budoucnost látkových vložek v Kambodži? Náš projekt se chýlí k závěru.

Náš tým zároveň postupně v terénu sbírá od žen, které se programu účastnily, zpětnou vazbu. Ta bude sloužit nejen nám v budoucnu, ale i dalším místním organizacím, kterým plánujeme nasbíraná data poskytnout.

1000 žen jsme oslovili s telefonickým dotazníkem, abychom získali základní data o jejich menstruaci – např. kdy měly poprvé menstruaci, jaký typ menstruace mají, od koho získaly prvotní informace, jak jsou spokojeny se znovupoužitelnými vložkami a jestli je do budoucna plánují kupovat a mnoho dalších dotazů, které nám ještě více pomohou nahlédnout do této intimní, ale nedílné součásti života žen.

Dalších osm žen s námi absolvovalo evaluační rozhovor, kde jsme se bavily o tom, jak je důležité v Kambodži dívky a ženy v této oblasti školit a co můžeme víc udělat pro to, aby osvětové akce a školení byla adekvátní a zabývala se konkrétními tématy, o kterých je malé povědomí.

evaluace 1 evaluace 2

Pro naše švadleny jsme připravili propagačně-edukační materiály, aby mohly nadále propagovat svoje podnikání s látkovými vložkami ve svém regionu. Tyto plakáty budou viset ve všech místních zdravotních střediscích, školách a komunitních centrech, aby se o nich i ostatní ženy z regionu mohly dozvědět. Dle slov Srey Nea, Sokheng and Sarith, všechny tři už úspěšně vložky prodávají. Vložky se dostaly také na TikTok, kde zaznamenaly úspěch. Díky projektu si švadleny osahaly různé materiály, které mohou nadále využívat i na výrobu batohů či tašek pro děti do školy, o které je velký zájem. Srey Nea má v plánu také vyzkoušet výrobu látkových plínek.

0001 Ny Sokheng (នី សុខហេង)-1_page-0001 Mol Sareth (ម៉ុល សារិត)_pages-to-jpg-0001

Musíme přiznat, že jsme nadšení z toho, jak se projekt vyvedl a že jsme podpořili podnikání těchto tří aktivních žen a doufáme, že vložky na trhu plně najdou svoje místo!

UNDP logo

čr pomáhá