Komunitní centrum v Zarqá se adaptuje na omezení covid-19 a rozšiřuje své služby

19. listopadu 2020
V letošním roce s podporou MZV ČR pokračuje v činnosti „naše“ loni otevřené komunitní centrum v druhém největším jordánském městě Zarqá. Aman nebo-li „Naděje“ poskytuje služby psychosociální podpory, vzdělávací a volnočasové kurzy pro místní komunitu a syrském uprchlíky ve městě. Centrum si získalo oblibu díky šíři svých aktivit jako je keramická dílna, zumba, počítačové, hudební a jazykové kurzy či sportovní kroužky, které nejsou jinak zdarma či ve větším rozsahu v Jordánsku dostupné. A rozhodně ne chudším rodinám a drtivé většině syrských uprchlíků.
Komunitní centrum v Zarqá se adaptuje na omezení covid-19 a rozšiřuje své služby
19. listopadu 2020 - Komunitní centrum v Zarqá se adaptuje na omezení covid-19 a rozšiřuje své služby

Letos se však naší jordánští a syrští kolegové z Lutheran World Federation (LWF Jordan) musí vyrovnávat s omezeními epidemie covid-19, která ekonomicky, sociálně (a méně zatím zdravotně) Jordánsko silně postihla. Od půlky března až do počátku července muselo být centrum zavřené z přísné důvodu celostátní karantény. Podařilo se však přesunout psycho-sociální poradenství do online formy, stejně jako většinu volnočasových a vzdělávacích kurzů. Přes zjevné limity takto poskytované pomoci přinesl tento stav i pozitivní posun v tom, že kurzy jsou nyní dostupné většímu počty lidí a nejsou omezeny kapacitou a či dostupností samotného komunitního centra pro lidi z okrajových částí města. Pro děti mimo školu i dospělé uzavřené ve svých domovech byla a stále je tato možnost velmi potřebná a žádaná. Komunitní centrum od počátku července obnovilo své prezenční poradenství a kurzy.

               IMG_8982       IMG_9608 (resized)

S ohledem na potřebu hygienických prostředků, které si kvůli ekonomické krizi mohou stále obtížněji dovolit, centrum také ve spolupráci s místními úřady financovalo a připravilo distribuci hygienických balíčků pro 1000 domácností. Obdobnou pomoc jsme díky podpoře a flexibilitě Ministerstva vnitra ČR a přispěvatelů Diakonie, mohli realizovat také v uprchlickém táboře Zaatarí, který je největším na Blízkém východě, kde jsme takto podpořili až 5000 rodin. Další přímá materiální podpora ve městě Zarqá bude realizována prostřednictvím tří místních organizací, které získají malé granty na podporu komunitních aktivit.