Humanitární pomoc na Ukrajině v roce 2015

18. ledna 2016

Přes dva miliony lidí utekly kvůli válce na východě Ukrajiny ze svých rozbitých domovů. Z toho asi osm set tisíc lidí odešlo do sousedních zemí (především Polska a Běloruska), ostatní do jiných částí Ukrajiny. Přesídleným lidem chybí základní potřeby, střecha nad hlavou, deky, nádobí, potraviny, oblečení, tedy věci, které běžně potřebujeme k životu.

Humanitární pomoc na Ukrajině v roce 2015
18. ledna 2016 - Humanitární pomoc na Ukrajině v roce 2015

Další milion lidí do Kyjeva

Do Kyjeva přišel podle informací místních lidí téměř milion lidí. Bydlení ve městě je kvůli vysokým nájmům pro mnoho lidí nedostupné, ve školách a školkách je nedostatek míst, přednost v nich mají nyní děti přesídlenců z východu.

Ve vzduchu je cítit napětí. V centru města, na Majdanu, jsou pomníčky s květinami a fotografiemi padlých ve válečném konfliktu. Vedle luxusních obchodů postávají bezdomovci, stejně jako v jiných městech Evropy. Kromě nich žije na Ukrajině na ulici ale také asi sto tisíc dětí a mladých lidí.

Child Well-Being Fund – pomoc na východ Ukrajiny

Na sídlišti s obrovskými paneláky sídlí Child Well-Being Fund (CWBF). Ředitelka Tanja vypráví o patnáctileté činnosti organizace. Zprostředkovávají humanitární pomoc rodinám na východě Ukrajiny v Doněcké oblasti, kolem Mariupolu, Charkova a Dněpropetrovsku. Oblečení, potraviny, deky, také vouchery do supermarketu Metro, za které si mohou rodiny koupit to, co právě potřebují.

Druhá oblast jejich činnosti se týká prevence obchodu s lidmi, je to tedy práce především s dětmi a mladými lidmi, ohroženými sexuálním zneužíváním.

Středisko HRS se spolu s CWBF v roce 2015 podílelo na zajištění nepotravinové pomoci pro přesídlené lidi, především zimního oblečení.

Vostok SOS jezdí i do nejrozbitějších míst

Na jiné straně města pracuje v poněkud stísněných prostorách „Domu svobodných lidí“ vedle jiných humanitárních organizací také Vostok SOS. Od konfliktů v roce 2014 až dosud přivážejí její členové a dobrovolníci humanitární pomoc přímo na východ Ukrajiny. Dostat se do nejrozbitějších míst ale není snadné.

Do práce Vostoku se nově zapojují i dobrovolníci z Polska nebo Slovenska.

La Strada proti násilí na dětech

Třetí partnerská organizace, La Strada, se už patnáct let věnuje psychologickému poradenství rodinám vojáků a přesídleným rodinám, prevenci obchodu s lidmi, bezpečnému chování dětí a ochraně dětí před násilím a zneužíváním. V provozu je celonárodní hotline pro dospělé i děti.

Otcův dům pro děti z ulice

V blízkosti Kyjeva, v Petrivském, má svoje sídlo Otcův dům. Cílem jeho zakladatele Romana Korniijka není umístit co nejvíc opuštěných dětí v dětském domově, ale pomoci rozbitým rodinám zase začít fungovat, vrátit do nich jejich děti a osiřelým dětem najít vhodné pěstouny. Jen ty děti, které opravdu zatím nemají kam jít, zůstávají v domově.

Všechny děti potřebují psychologickou podporu, příběhy některých z nich jsou tak strašné, že se jim nechce věřit. Ze všech místností v domě dýchá klid, jsou tu veselé barvy, obrázky, krásné prostředí, laskaví dospělí. Všichni chtějí pomoci hojit zraněné dětské duše i těla.

Ženy z luhanské oblasti

Od podzimu 2014 ve vedlejší budově žijí se svými dětmi také osamělé ženy, které sem přišly z luhanské oblasti po válce na východě. Do prosince 2015 tu bydlely společně v jednom velkém bytě. Nataša vypráví, jak jsou šťastné, že je sem Roman přijal, pomohl jim najít práci a zajistil pro děti lékařskou péči i školu.

Spolupráce Diakonie a KOMA Modular

Díky spolupráci Diakonie a firmy KOMA Modular budou od ledna 2016 tyto ženy s dětmi a jedna rodina bydlet ve svém. KOMA postavila totiž v Petrivském dvě modulární budovy, kde přesídlené rodiny najdou nové domovy. 20. ledna 2016 budou tyto domy slavnostně otevřeny.

Hana Pfannová

 

Víc o spolupráci Diakonie a KOMA Modular najdete na společném webu.