5 let od masového odsunu Rohingů

25. srpna 2022

25. srpen, 2022: 5 let od masového odsunu Rohingů z Myanmaru

„Den genocidy“, tak nazývají 25. srpen Rohingové, muslimská menšina, jejíž členové byli roku 2017 pod vojenským nátlakem Myanmarské vlády nuceni opustit své domovy a odejít do uprchlického tábora Cox's Bazar v sousední Bangladéši.

Letos je to již 5 let od doby, kdy více než 750 000 rohingských žen, mužů a dětí uprchlo z Myanmaru do Bangladéše do tábora Cox's Bazar, a připojilo se tam ke stávající 300 000 komunitě Rohingů, kteří v táboře žili již před velkým exodem rohingského etnika. Mnoho z nich si stále přeje vrátit se do své domovské země, ovšem obavy o vlastní bezpečnost a ztrátu svobody jsou silnější než touha po domově.

 

5 let od exodu Rohingů
25. srpna 2022 - 5 let od masového odsunu Rohingů

Rohingové, kteří ještě zůstávají v Arakanském státě na jihozápadě Myanmaru, čelí četným perzekucím, nesmí se volně pohybovat, není jim přiznáno občanství a jsou jim upírána další základní lidská práva jako přístup ke kvalitnímu vzdělávání nebo zdravotní péči. Situaci dále ztěžují dopady vojenského převratu v Myanmaru v minulém roce, a tak vidina repatriace rohingského etnika zůstává v nedohlednu.

Více než 1 milion rohingských uprchlíků bez státní příslušnosti, kteří žijí v jednom z největších uprchlických táborů světa s velmi hustým osídlením Cox’s Bazar v Bangladéši, zůstává kvůli nedostatku příležitostí zcela závislých na humanitární pomoci. Proto prostřednictvím našeho místního partnera, organizace RDRS v Bangladéši, a za podpory Ministerstva zahraničních věcí pomáháme se zajištěním toho nejnutnějšího v táboře i v hostitelské komunitě. 

Chci přispět

  holka a okurka 517cc31c-fd29-46f1-b51d-8295cf1c67a2

Lidé v táboře jsou nejvíce ohroženi nedostatkem výživných potravin, vzdělávání, hygienických zařízení, bezpečí a pracovních příležitostí. Diakonie se proto v táboře i v přilehlých hostitelských komunitách věnuje 4 klíčovým oblastem: voda, hygiena a sanitace; sociální a zdravotní podpora komunit; životní prostředí a repatriace. Nabízíme nepotravinovou materiální pomoc (kuchyňské náčiní, hygienické a intimní potřeby pro ženy, moskytiéry), výživné potraviny pro těhotné a kojící matky, pomáháme s údržbou a renovací odpadních cest, sázíme stromy a mnoho dalšího. Naším cílem je také podpora pracovních příležitostí, obyvatele tábora školíme v chovu drůbeže nebo pěstování zeleniny či přímo nabízíme zaměstnání. Místní zaměstnáváme na činnosti nutné pro implementaci projektů, např. při renovaci odpodních cest, výsatbě sazenic stromů a jejich údržbě, distribuci pomoci, organizaci společných setkání apod. 

zahrada-s-pani vzdělávání kanalizace RDRS-center

 

     Více o pomoci v Bangladéši                                                     Rohingové a Rakhiny