Světový den uprchlíků

20. června 2016

Světový den uprchlíků vyhlásilo Valné shromáždění OSN v roce 2001. 20. června 1974 totiž vstoupila v platnost Úmluva o afrických uprchlících Organizace africké jednoty (OAU). Dnes je na světě přes 65 milionů lidí, kteří opustili svůj domov.

Světový den uprchlíků
20. června 2016 - Světový den uprchlíků

Roky v provizorních „domovech“

Někteří lidé se na útěku před válkou nebo dalšími projevy násilí usadili dočasně na jiném místě v zemi, jiní ze své země odešli úplně. Víc než 1/2 těchto lidí jsou děti pod 18 let.

„Přišla jsem do tábora před 4 lety se svým ročním synem. Neměla jsem nic, všechno nám zničili. Odešli jsme na poslední chvíli. Nejhorší je tady v táboře bydlení ve stanu,“ vyprávěla v listopadu 2015 Syřanka Dareen v uprchlickém táboře Za´atarí na severu Jordánska naší kolegyni Petře Nedbálkové. I tento příběh patří k dnešnímu Světovému dni uprchlíků.

Diakonie pracuje ve 4 zemích

Diakonie pomáhá uprchlíkům v Jordánsku, Iráku, Myanmaru a na Ukrajině. V Jordánsku působíme v uprchlickém táboře Za´atarí a snažíme se dát lidem jako je Dareen naději do budoucna. Dareen chodí na kadeřnické kurzy, které v táboře s partnery provozujeme. Sní o tom, že si založí vlastní kadeřnický salón a bude bydlet místo ve stanu v karavanu. Pro jejího syna a další děti v táboře zase organizujeme kroužky. Děti i dospělí mohou také navštívit psychologa, se kterým mluví o svých traumatech. Věříme, že nejdůležitější je naděje, že přijde normální život „po táboře“.

V Iráku pracujeme v táborech na severu země. Loni jsme do nich dodali hygienické potřeby, letos se zaměříme na vybavení školy.
V Myanmaru/Barmě školíme protipožární dobrovolníky. V uprchlických táborech na západě státu Rakhine totiž velmi často vznikají požáry. Na Ukrajině jsme v roce 2015 pořídili zimní oblečení pro děti do 2 let pro rodiny, které opustily své domovy na východě země kvůli válečnému konfliktu.

Rok 2015 – uprchlická krize

Rok 2015 byl specifický tím, že mnoho uprchlíků se rozhodlo vydat na cestu do Evropy. Evropa na takový počet lidí nebyla připravená. Začali jsme proto pomáhat i lidem, kteří zůstali v provizorních podmínkách v Srbsku a v Řecku. Věříme, že tragické příběhy, které se loni odehrály, nás varují i motivují k tomu, abychom systematicky a efektivně tento problém řešili. Za řešení ovšem nepovažujeme vracení lidí do Turecka, pokud jim hrozí, že je Turecko pošle zpět do Sýrie. Toto je porušení mezinárodního práva.

Zároveň voláme po řešení konfliktů, které lidi z domovů vyhánějí. Bez jejich řešení nezabráníme tomu, aby počet těchto lidí – normálních lidí v nenormální situaci – na útěku rostl.

Michaela Stachová

 

Čtěte, co k situaci uprchlíků říká vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Nebo se podívejte na video k „uprchlickému roku 2015“: