Osvětová kampaň "Pálí Vás to?"

Průvodce komunikací založené na naději

Cílem publikace je přiblížit čtenářům zásady a příklady dobré praxe při použití komunikace založené na naději, tzv. hope-based communication, která je dobrým nástrojem, jak komunikovat s veřejností způsobem, který neprohlubuje rozdělení společnosti, ale naopak staví na společných hodnotách. 

Průvodce komunikací založené na naději

Osvětová kampaň "Pálí Vás to?"
Osvětová kampaň "Pálí Vás to?"

Pro nás, kteří se věnujeme odhalování porušování lidských práv a svobod, často není pozitivní komunikace přirozená. Abychom se ale o lidská práva skutečně zasadili, nemůžeme se spoléhat jen na upozorňování na problémy, musíme lidem předkládat inspirativní vize, jak by svět mohl vypadat, když se naše práce daří.   

Komunikace naděje neboli hope-based komunikace je pragmatická strategie, která vychází z historie, poznatků komunikačních expertů, zakladatelů neurovědy a kognitivní lingvistiky. Lze ji použít na jakoukoli strategii nebo kampaň. Díky tomu, že se naše komunikace opírá o hodnoty, za kterými stojíme, a o vizi světa, který chceme vidět, je hope-based komunikace pomocníkem v debatách, které se zdají být neustále koncipovány tak, aby upřednostňovaly naše oponenty; můžeme navrhovat řešení, která určují směr a agendu dalšího vývoje, spíše než neustále reagovat na vnější události. 

Tento průvodce vznikl v rámci osvětové kampaně Pálí Vás to? podpořené Českou rozvojovou agenturou.

Publikace ke stažení ZDE

                 crpomoc_horiz_r                                 LOGO Pali vas to RGB cerny text