Chceme, aby lidé o migraci uvažovali i mimo zažité stereotypy

4. října 2021

Debata o migraci je v Česku vyhrocená a plná emocí. Pozornost se automaticky zaměřuje na muslimy pocházející z Blízkého východu nebo Afriky, ačkoliv většina lidí přichází do naší země odjinud. Nejvíce je jich z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. V rámci naší osvětové kamapaně Tváře migrace se snažíme toto jednostranné vnímání proměnit.

"Cílem spotu je přinést odlehčenější formou zamyšlení se nad tématem migrace. Migrace je fenomén, který tu s námi je odjakživa. Je to skutečnost, která nezmizí tím, že zavřeme oči nebo ji odmítneme. Být otevřeny diskuzi, znamená být otevřený hledání řešení," říká za Diakonii hlavní koordinátorka projektu DEAR, Veronika Nožinová.

„Když nás Diakonie ČCE oslovila s možností vytvořit spot pro projekt Tváře migrace, neodpověděli jsme hned. Rádi věnujeme svůj čas a když je to možné podpoříme naší prací neziskový projekt, který nám dává smysl. Ale v tomto případě jsme si museli přiznat, že problematice migrace nerozumíme natolik, abychom měli ihned jasný názor. Téma jsme chvilku převalovali ze strany na stranu, ale pak jsme zjistili, že to je možná ono. Že teprve tato nabídka nás tak nějak přiměla se tématem zodpovědněji zabývat. A tak jsme se pustili do vytváření spotu, který by i ostatním mohlo dát impuls se na tímto tématem zamyslet,“ říká Matěj Konečný za studio Bypass, které je autorem spotu. 

Velké poděkování patří všem kinům, která souhlasila s uvedením spotu v jejich kino sálech! V září video promítala kina 

  • Cinema city
  • Aerofilms
  • Kino Pilotů
  • Kino Art Ostrava

Spot nyní můžete shlédnout online a do 24.10. 2021 také v kině v kasárnách Karlín.


Spot vychází v rámci kampaně Tváře Migrace, jejímž cílem je podpořit větší porozumění a empatii k migraci u široké veřejnosti. Kampaň nabízí kontrast k často odlidšťujícímu zobrazení migrantů a uprchlíků v médiích a poukazuje na důležitost poskytování vyváženějšího obsahu.

Projekt Cíle udržitelného rozvoje a migrace je součástí osvětového a vzdělávacího programu Evropské komise Evropské unie DEAR (Development Educational and Awareness Raising)

Více na  https://tvaremigrace.cz/ .

Chceme, aby lidé o migraci uvažovali i mimo zažité stereotypy
4. října 2021 - Chceme, aby lidé o migraci uvažovali i mimo zažité stereotypy