Půl roku po zemětřesení v Indonésii

25. dubna 2019

Jak žijí lidé na Indonéském ostrově Sulawesi, který zasáhlo loni na podzim velké zemětřesení a tsunami. Jak pomáhala naše sbírka a co plánují nevládní organizace, které na místě pomáhají dál.

Půl roku po zemětřesení v Indonésii
25. dubna 2019 - Půl roku po zemětřesení v Indonésii

Tanec pro zdraví – příběh jedné z obyvatelek Sulawesi

Paní Yustriani, 68 letá obyvatelka vesnice Ngatabaru v distriktu Sigi, si přišla zatancovat se skupinou žen tradiční indonéský tanec poco poco. Netancovali už déle jak půl roku. Od té doby co přišlo zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály a zničilo třetinu domů ve vesnici.

IMGP4795-350x233

Zemřel při něm i její manžel, který byl správcem obce. Ona sama ve vesnici žije přes 35 let, pracovala tu jako porodní bába a má zde rozvětvenou rodinu. O čtyři ze svých patnácti vnoučat se sama stará.

IMGP4685-233x350Paní Yustriani se odstěhovala ze svého domu do stanu na svém pozemku, „protože jsem se bála spát uvnitř,“ vysvětluje. Postupně strach pomalu překonává. "V domě jsem už spala pět nocí v řadě." Když se jí zeptáte, co by udělala, kdyby nastaly další otřesy, rychle se rozesměje a odpoví: "Vyběhla bych z domu!"

Díky podpoře humanitárních organizací dostala paní Yustriani stan, matrace a přikrývky, také pitnou vodu a hygienické potřeby. Díky mobilní klinice se může poradit o svém zdraví. Sama má ale jasno v tom, co je pro ní nejlepší: „Tančím pro své zdraví,“ říká. "Je dobré se znovu potit!"

 

Co se stalo?

28. září zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi silné zemětřesení, které si vyžádalo dva tisíce životů. Zasažené byly obrovské plochy země, obzvláště postižena byla oblast kolem hlavního města provincie Palu. Stovky tisíc lidí přišly o své domovy.

Křesťanské organizace sdružené v ACT Alliance začaly na místě pomáhat jen několik dní po katastrofě a dodávaly potřebným lidem nezbytný materiál a organizovaly zdravotní pomoc.

Sbírka – kolik se vybralo?

Naše diakonické středisko se připojilo k velké vlně solidarity, která se zvedla po celém světě. Ve veřejné sbírce na pomoc Indonésii dárci přispěli částkou 412 tisíc Kč, které jsme prostřednictvím švýcarské křesťanské humanitární organizace HEKS poslali na místo. Děkujeme všem, kteří se do sbírky zapojili. Dalších 200 tisíc Kč věnovala hned po katastrofě Českobratrská církev evangelická.

Jak peníze pomáhalyRS19085__MG_1081

Bezprostředně po zemětřesení poskytovaly partnerské humanitární organizace v místě především první zdravotní pomoc, zabezpečovali přístup k pitné vodě, nezávadným potravinám a základní hygienické potřeby. Budovaly dočasná přístřeší ve stanech.

Především pitná voda byla klíčová a také rychlé odklizení následků zemětřesení a tsunami, aby nedošlo k šíření infekčních nemocí.

Co dál?

Partnerské organizace, které stále pomáhají na místě, usilují o obnovu infrastruktury a pomáhají rodinám, které se dosud nemohly vrátit domů, protože jejich obydlí jsou zničena a přišli o veškerý majetek, anebo v místě není možnost nalézt obživu.

Naši partneři také dál poskytují zdravotní pomoc a psychologickou podporu lidem zasaženým traumatem a lidem, kteří přišli o své blízké.

Přednost mají zranitelné skupiny, které jsou často přehlíženy. To zahrnuje řešení často zanedbávaných zdravotních problémů žen a podporu lidí se zdravotním postižením prostřednictvím inkluzivních pomocných center.