Pomozte obětem zemětřesení v Indonésii

3. října 2018

Co nezničily otřesy země, spláchla tsunami. V oblasti ostrova Sulawesi počty mrtvých lidí dosahují přes 1400 a více jak 70 tisíc lidí zůstalo bez přístřeší. Sdílíme jejich tíseň a chceme jim pomoci. Prosíme pomáhejte s námi.

Pomozte obětem zemětřesení v Indonésii
3. října 2018 - Pomozte obětem zemětřesení v Indonésii

Prosíme přispějte

Co se stalo?

V pátek 28. 9. zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi ničivé zemětřesení o síle 7,5 stupně. Následná tsunami dosáhla až tří metrů a smetla pobřežní oblasti. Počet mrtvých dosahuje podle posledních zpráv přes 1400. Dalších více než 2500 lidí je zraněných. Bez domova se ocitlo přes 70 tisíc lidí, zřítilo se na 65 tisíc budov, v oblasti vzniklo 104 uprchlických lokací. Čísla bohužel nejsou finální. Očekává se jejich nárůst.

Tam, kde lidé přežili a osídlení vydrželo, také není vyhráno. Lidé se bojí dalších otřesů. Navíc přichází období dešťů, které zhorší situaci lidí bez domova. Obáváme se i šíření nemocí kvůli špatným životním podmínkám. Podle posledních zpráv se navíc v oblasti probudil vulkán.

Co je potřeba?

V současné době je v oblasti kritická situace. Prioritou je pomoci evakuovat z oblasti přeživší lidi a poskytnout jim zdravotní ošetření a první pomoc v podobě pitné vody, jídla, léků a dočasných příbytků. Nutná je psychosociální pomoc pro traumatem zasažené lidi, kteří nyní zažívají obrovský strach a truchlí po mrtvých blízkých.

Jak můžeme pomoci?

Humanitární středisko Diakonie je jako jediná organizace v ČR členem koalice ACT Alliance, která zastřešuje více jak 140 křesťanských lokálních i mezinárodních humanitárních organizací včetně organizací působících přímo na místě v Indonésii. Jsme přesvědčení, že díky této spolupráci dokážeme pomoci účinně přímo tam, kde je nejvíc potřeba.

Kristina Ambrožová, ředitelka střediska k tomu uvedla: „Naši partneři již vyslali tým do Palu. Cesta byla náročná, součástí byla 7hodin trvající fronta na vstup do oblasti. Tým je devítičlenný (lékaři, sociální pracovníci, dobrovolníci). Cílem je distribuce humanitární pomoci (jídlo, voda, plachty) a zdravotnická podpora zasaženým. Dále je v plánu i podpora přeživším, kteří přišli o své blízké a snaha o propojování rodin.“

Číslo účtu veřejné sbírky Diakonie je: 292949292/0300, variabilní symbol pro pomoc Indonésii: 321.
Posílat lze i DMS na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS DIAKONIEPOMOC 30
DMS DIAKONIEPOMOC 60
DMS DIAKONIEPOMOC 90
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč. Více na www.darcovskasms.cz.

Přispět můžete také prostřednictvím on-line formuláře níže.

Prosíme přispějte