Naše sbírka na pomoc lidem v ČR pomáhá rodičům samoživitelům i lidem se zdravotními problémy

2. června 2020

Na kontě naší Sbírky na pomoc při současné pandemii COVID 19 se sešlo přes 660 tis. Kč. Díky nim už první lidé obdrželi přímou finanční pomoc. Mezi nimi jsou i paní Jana a pan Honza. Jejich příběhy jsou v něčem unikátní svojí naléhavostí, ale zároveň pro dnešní náročnou dobu typické. Současná situace tvrdě dopadla právě na rodiče samoživitele a lidi, kteří se potýkají se zdravotními problémy.

Komu pomáhá naše sbírka na pomoc při současné mimořádné situaci
2. června 2020 - Naše sbírka na pomoc lidem v ČR pomáhá rodičům samoživitelům i lidem se zdravotními problémy

Více informací o tom, jak Diakonie pomáhá v současné krizi

 
Honza má pět malých dětí, dvě nejmenší chodí do mateřské školy.  Maminka dětí se o ně bohužel nestará, bojuje se závislostí na alkoholu a bývá i mnoho dní mimo domov. Pokud se doma zdržuje, je to pro všechny spíš horší, protože se chová násilně. Honza má invalidní důchod 1. stupně. Jeho možnosti pracovat a zároveň pečovat o děti jsou omezené, proto byl jejich domácí rozpočet napjatý už před koronakrizí. Kvůli uzavření škol a školek se rodině výrazně zvýšily výdaje domácnosti, hlavně na jídlo. Honzovi pomáhá opakovaný příspěvek z naší sbírky na zaplacení energií a zvýšených výdajů na potraviny.

mladá žena

Jana se do těžké situace dostala ještě před současnou krizí. Potýká se s vážným onkologickým onemocněním. Zároveň musí řešit rodinnou krizi, protože ji fyzicky napadl otec jejich čtyřměsíčního syna. Partner je nyní kvůli obvinění z domácího násilí ve vazbě a čeká na soud. Jana podstoupila onkologickou léčbu, během níž musela svého syna umístit do dočasné pěstounské péče. Nenašel se nikdo z bližšího okolí, kdo by jí s péčí o syna mohl pomoci. Nyní se Jana dostala do bodu, kdy nemá práci, tedy žádný příjem, a nemá kde bydlet. Aby se mohla postarat o svého syna, potřebuje po dokončení léčby získat znovu práci, najít si bydlení a dát si svůj život dohromady. Příspěvek z naší sbírky jí pomůže překlenout to nejtěžší období.

Chráníme soukromí našich klientů, proto jsme v příbězích změnili jména a použili ilustrační fotky.
 
Prvními příjemci pomoci z této sbírky se stali žadatelé, kterým s podáním žádosti pomáhali kolegové ve střediscích Diakonie po celé republice. O finanční příspěvek mohou v současnosti požádat lidé také prostřednictvím občanských poraden Diakonie. Výhodou těchto poraden je schopnost řešit situaci lidí v tísni komplexně.