Podporujeme svobodnou filmovou tvorbu

4. dubna 2019

V Myanmaru vláda udržuje přísnou kontrolu nad mediálním sektorem. Společně s Vítem Janečkem a dalšími českými a barmskými filmaři podporujeme a školíme mladé talentované filmaře, aby dokázali zpracovávat podstatná společenská témata a nezávisle informovat o tom, co se v jejich zemi děje. Na podzim minulého roku 2018 jsme za podpory Ministerstva zahraničních věcí uspořádali v hlavním městě Myanmaru, Rangúnu, kurz filmové tvorby a filmový festival Wathann.

Podporujeme svobodnou filmovou tvorbu v Myanmaru
4. dubna 2019 - Podporujeme svobodnou filmovou tvorbu

Do audiovizuálního kurzu s názvem „Cinema and Society Filmmaking Course“ se přihlásilo 39 motivovaných a talentovaných novinářů, videožurnalistů, produkčních reklamy a dalších. Z těchto uchazečů jsme mohli vybrat 12, kteří kurz úspěšně absolvovali.

Účastníci kurzu psali scénáře krátkých filmů, ve kterých se snažili zachytit aktuální společenská témata a vlastní prožitky. Navzdory genderově smíšené skupině se hlavními protagonisty jejich příběhů ve většině případů staly ženy.

Lektoři, kteří vedli workshopy byli jak místní tvůrci - Thaiddhi, Thu Thu Shein, Aung Min nebo Myo Min Khin, tak i čeští - doc. Vít Janeček, PhDr. Michael Bregant či Radim Procházka. Hlavním výstupem kurzu jsou 3 krátké filmy, dokončované v současné době v postprodukci v České republice. Snímky se budou během roku 2019 profesionálně prezentovat na dalších filmových festivalech. 

Wathann filmový festival je v současné době jediným lokálním filmovým festivalem, který se věnuje lidsko-právní otázkám. Probíhal v Rangúnu od 5. září do 10. září 2018 již po osmé. Festival uvedl přes 124 filmů, z toho většina byla krátkých. Do soutěže bylo vybráno 11 filmů (z 36 přihlášených). Akce má již tradičně velkou návštěvnost, láká návštěvníky z celého Myanmaru. Oficiálního zahájení se zúčastnil český velvyslanec pro Myanmar Ing. Jaroslav Doleček.

11951608_988969601124708_7302502394882994397_o

Hlavní ceny festivalu zhotovovali čeští skláři a ceny sponzorovala česko-barmská firma Traditional Czech Crystal. Součástí festivalu byla i autorská dílna "Video a kritické myšlení", kterou pořádala původem japonská spisovatelka, publicistka, kurátorka a propagátorka videoartu Keiko Sei. Festival měl své ozvěny v regionech, např. ve druhém největším městě Myanmaru – Mandalay.