Češi pomáhají v humanitárních krizích

17. srpna 2018

Česká pomoc v humanitárních krizích je něco, na co můžeme být hrdí. To je poselství lídrů českých organizací, které pomáhají v Sýrii, na Ukrajině, v Myanmaru i jinde k letošnímu Světovému humanitárnímu dni. Jídlo, přístřeší, pitná voda, ale i úsilí o obnovu infrastruktury, pracovních příležitostí a škol - tak vypadá pomoc ve válkách a přírodních neštěstích.

Češi pomáhají v humanitárních krizích
17. srpna 2018 - Češi pomáhají v humanitárních krizích

U příležitosti Světového humanitárního dne, který připadá na 19. srpna, se zástupci šesti českých humanitárních organizací rozhodli vydat společné prohlášení o důležitosti české pomoci v zahraničí. „Zapojení Čechů a Češek do humanitární pomoci, ať již přímo, nebo finančně, je jednou z věcí, na niž můžeme být hrdí. Aktivity nevládních organizací na poli humanitární pomoci jsou naprosto zásadní, “ říká Pavel Přibyl, ředitel FoRS – Českého fóra pro rozvojovou spolupráci. Organizace sdružené ve FoRS zároveň chtějí upozornit na rizika spojená s prací v nebezpečných oblastech, se kterými jsou spojeny útoky, kterým padají za oběť jak civilisté, tak humanitární pracovníci. Těch bylo jen v roce 2017 uneseno nebo zabito 304.

Pomáhejte i vy

Diakonie pomáhá v humanitárních krizích v zahraničí sedmým rokem prostřednictvím našeho střediska. Letos poskytuje pomoc rodinám s dětmi v Libanonu, vnitřním uprchlíkům v Myanmaru a lidem v uprchlickém táboře Zátarí v Jordánsku. V minulosti pomáhala v Iráku, Sýrii, nebo třeba na Haiti a Srí Lance. Také naši humanitární dobrovolníci pomáhají - jak v České republice naříklad při povodních, tak v zahraničí (aktuálně v Etiopii a Ugandě).

Do pomoci se můžete zapojit i vy: pošlete třeba jedno nebo víc balení plenek pro rodiny syrských uprchlíků v Libanonu.

přispět

Česká pomoc očima humanitárních pracovníků

Společné prohlášení zástupců Diakonie, ADRA, CARE ČR, Člověka v tísni, Českého červeného kříže, Charity a FORS si můžete přečíst tady.