Začali jsme s výplatou 3. kola finanční pomoci po tornádu

16. prosince 2021

Letos na Štědrý den to bude přesně půl roku poté, co se jižní Moravou prohnalo ničivé tornádo. Zdaleka ne všichni lidé, které zasáhlo, budou Vánoce slavit pod vlastní střechou.

Jako paní Monika, která podala žádost o třetí kolo finanční podpory. Monika žije se svým přítelem, a dvěma dětmi z prvního manželství. Stará se o svou nemocnou maminku. Bydleli v domě, který rekonstruovali. Když tornádo přišlo, byl dům právě před dokončením střechy.

Tornádo je připravilo úplně o vše, dům, auto, všechny věci i našetřenou hotovost. Zůstalo jim jen to, co měli v tu chvíli na sobě. Protože dům nebyl ještě dokončený, nebyl ani pojištěný. Na rekonstrukci si navíc paní Monika s přítelem vzali hypotéku.

Letošní Štědrý den přichází přesně půl roku po tornádu
16. prosince 2021 - Začali jsme s výplatou 3. kola finanční pomoci po tornádu

Nyní jsou ve velmi těžké situaci, bez pomoci z finančních sbírek nemají šanci si pořídit nové bydlení. Paní Monika má od tornáda vážné psychické problémy, psychickými problémy po prožití stresu při řádění tornáda trpí i děti, do toho jí zatěžuje péče o maminku. Nemá šanci najít si stálou práci. Přítel paní Moniky pracuje v pohostinství, covidová doba jeho příjmy hodně snížila. Kromě toho má vyživovací povinnost na své děti z předchozího manželství.

Prostředky, které dostali ze státní dotace živel, bohužel na výstavbu nového domu nestačí. Ceny stavebního materiálu i práce mnohonásobně vzrostly.

Pro tento konkrétní případ jsme ze sbírky ve třetím kole uvolnili částku 600 tisíc Kč, kterou Monika využije na dostavbu nového domu, především rozvody elektřiny a topení včetně práce řemeslníků.

20210626_140036i

Ve třetím kole finanční pomoci jsme během listopadu dostali přes 70 podobných žádostí. V průběhu prosince jsme vyhodnocovali účel žádosti a sociální potřebnost žadatelů. Cílem je, abychom všechny žádosti, které podpoříme, vyplatili nejpozději do konce ledna 2022. Celkově jsme na třetí kolo podpory vyčlenili ze sbírky 12 mil. Kč.

Jsme rádi, když naše práce dojde uznání

JMK ocenění

Ačkoliv naše práce na Moravě stále není u konce, získali jsme v souvislosti s pomocí lidem po tornádu na jižní Moravě dvě ocenění, kterých si velmi vážíme. Fórum Dárců nám a dalším organizacím udělilo zvláštní uznání za rychlou a efektivní pomoc jižní Moravě. Z rukou hejtmana Jihomoravského kraje jsme pak na začátku prosince převzali bronzovou medaili za mimořádné pracovní nasazení a významnou pomoc v obcích, které letos v červnu zasáhlo ničivé tornádo.

„Vaše pracovní nasazení bylo mimořádné. Dokázali jste ve sbírkách na podporu lidí zasažených tornádem shromáždit stovky milionů korun. Máte totiž dobré jméno a lidé vám věří. Protože děláte dobrou práci. Díky vám se vrátilo spoustu rodin tak rychle do svých domovů. Ještě jednou velké díky,“ řekl během komorního ceremoniálu Jan Grolich.

Ocenění si velmi vážíme a děkujeme.