Třetí projekt Odolná obec je u konce a díky němu jsou další 4 obce připraveny na povodně

15. srpna 2022

Obce v České republice čelí přírodním katastrofám takřka každoročně, ať již jde o přívalové povodně, silné tornádo, které v minulém roce zasáhlo 5 obcí na jižní Moravě, nebo rozsáhlé lesní požáry, kterým musely čelit obce v Českém Švýcarsku. Ne vždy se dá přírodním katastrofám zabránit. Můžeme však zlepšovat naši připravenost, která pomůže snižovat následky přírodních katastrof, ochránit životy a zdraví lidí, zlepšit krizové řízení obce v případě, že přírodní katastrofa přeci jen přijde. Prevenci a připravenosti se proto věnuje program Odolná obec, který připravuje obce v České republice na povodně.

Třetí projekt Odolná obec je u konce a díky němu jsou další 4 obce připraveny na povodně
15. srpna 2022 - Třetí projekt Odolná obec je u konce a díky němu jsou další 4 obce připraveny na povodně

Odolná obec je program Diakonie ČCE – Střediska humanitární a rozvojové spolupráce, který od roku 2015 podporuje obce v České republice, aby byly lépe připraveny na povodně.  Díky tomuto programu obce mohou získat technické vybavení, které potřebují pro případ povodní, modernizovat varovné systémy a krizové plány, zlepšit informovanost občanů o tom, jak v případě povodní jednat, ochránit své zdraví a majetek i jak můžeme přívalovým povodním předcházet.

Do programu Odolná obec se zapojilo dosud 11 obcí, z toho poslední 4 obce – Hrobce, Chodouny, Kamýk nad Vltavou a Rumburk – dokončily spolupráci na projektu v srpnu letošního roku.  Ve spolupráci s evaluační společností Development Alliance jsme proto chtěli zjistit, jaké skutečné dopady projekt obcím přinesl a zda se nám podařilo dosáhnout cílů, který projekt s sebou nesl. Chtěli jsme také zjistit, co bychom mohli udělat příště lépe tak, abychom připravenost na povodně mohli co nejlépe podpořit i v dalších obcích, které se do programu chystají přihlásit. Závěry a doporučení evaluace si můžete přečíst ve shrnutí závěrečné evaluační zprávy Development Alliance.

Závěry evaluace projektu Odolná obec.pdf

273031612_417041966844240_3265581790392411308_n IMG_0983-scaled IMG_0822-scaled