Rolničky vám mohou zachránit život

5. října 2016

Představte si svět, kde každý ví, co má dělat, když přijde katastrofa: všichni umíme zachránit lidský život při dopravní nehodě, před povodní rychle zabalíme evakuační zavazadlo nebo zajistíme dům před běsnící vichřicí.

Rolničky vám mohou zachránit život
5. října 2016 - Rolničky vám mohou zachránit život

Tolik bychom toho mohli zachránit. Jen vědět, jak na to. Tady máte alespoň základní tipy:

Zachraňujete lidský život

Nejdřív ale dbejte na své vlastní bezpečí a nenechte se na dálnici přejet dalším autem. A volejte záchranku – 155, poradí vám, jak máte postupovat. Nemáte signál? Nevadí, volejte 112. Tohle číslo funguje vždycky.

Slovo resuscitace je vám povědomé? Možná si představíte, jak jste se pokoušeli dát umělé dýchání plastové figuríně. Umělé dýchání dávat nemusíte, pokud se k vám blíží sanitka. Než přijede, stačí masáž srdce.

Víte ale, kolikrát za minutu a kde musíte hrudník stlačit? Podívejte se na toto video a zapamatujte si písničku Stayin’ Alive. Jestli ale tuhle klasiku od Bee Gees nemáte rádi, vybavte si vánoční pohodu a písničku Rolničky, rolničky. Zní to nepravděpodobně, ale rytmus je stejný.

Taky si stáhněte do mobilu skvělou aplikaci. Umožňuje rychle přivolat pomoc, určí vaši polohu a poradí, co dělat dál.

Blíží se velká voda

Máte u domu řeku nebo potok? Jakýkoliv tok se může během chvilky rozvodnit a neočekávaně zaplavit všechno, co máte v přízemí. Až uslyšíte sirény a varování, začněte rychle balit to nejdůležitější. Ale ještě dřív, dokud se nic neděje, stáhněte si a vytiskněte návod. Pověste ho třeba na lednici a přečtěte si ho opravdu ještě před povodní.  Až přijde, tak už jen postupujte podle něho.

Kolik tónů má siréna

Balit se ale nemusíte, pokud siréna hlásí jen poplach pro hasiče. Pamatujte si, že vás se týká pouze všeobecná výstaha kolísavý tón sirény po dobu 140 sekund. Jednou přerušený tón je právě pro hasiče a tón při zkoušce sirén každou první středu v měsíci nekolísá vůbec. Chcete si tóny pro jistotu poslechnout?

Připravený se nebojí

Buďte připraveni a jednou za čas si svoje znalosti osvěžte. Katastrofa může zasáhnout každého z nás.

Když ale budete znát základní postupy, nemusíte se ničeho bát a můžete zachránit život svůj, vašich blízkých i ochránit majetek.

 
Čtěte také, jak se připravujeme na povodně nebo školíme dobrovolníky první pomoci.