Rok po tornádu v Hruškách

24. června 2022

Dnes je to již rok, co se jižní Moravou prohnalo největší ničivé tornádo v novodobé české historii. Zranilo více jak 300 lidí, zabilo celkem šest osob a poškodilo více jak 1600 objektů. Mezi nejvíce postiženými městy byly Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a Hrušky. 

Po dohodě s dalšími nevládními organizacemi působila Diakonie v obci Hrušky. Společně s našimi dobrovolníky jsme pomáhali přímo v místě, kde jsme obyvatelům Hrušek několik týdnů poskytovali základní informace a pomoc. Zároveň jsme také pomáhali s manuálním odklízením škod, které tornádo způsobilo, a v rámci monitorovacích týmů detailně mapovali situaci zasažených domácností. Diakonie nám nesmírně pomohla, jste naše srdeční záležitost, jelikož jste si vzali na starost naši obec a my na to budeme hodně dlouho vzpomínat," říká Jana Filipovičová, starostka Hrušek. 

Rok po tornádu v Hruškách
24. června 2022 - Rok po tornádu v Hruškách

V rámci naší práce v obci jsme zmonitorovali 233 domácností, ze kterých bylo značně poškozeno 177 domů a vyplatili první kolo pomoci, kdy každá domácnost dostala 150 000 Kč. V druhém kole pomoci jsme vypláceli finanční podporu domácnostem, kde byla míra poškození menší a domy byly obyvatelné. Ve třetí fázi jsme se zaměřili na podporu rodin, které jsou sociálně slabé a nemají prostředky pro obnovení svého bydlení z vlastních zdrojů, nebo z pojištění. 

Celkově Diakonie ze své sbírky lidem po tornádu vyplatila přes 23 mil. Kč. Další 2,5 mil. Kč, které má organizace na kontě, využije na revitalizaci veřejného prostoru v Hruškách v lokalitě „Na rybníčku“. 

První kolo finanční podpory (červenec 2021)

11 600 000 Kč

Druhé kolo finanční podpory (srpen 2021 – září 2021)

3 502 786 Kč

Třetí kolo finanční podpory (prosinec 2021 – únor 2022)

7 990 000 Kč

Celkem

23 092 786 Kč

 

 

 

Jsme v obci Hrušky, a když se rozhlédneme kolem sebe, tak vidíme, kolik poničených domů má již nové fasády, střechy a staví se domy nové. Zároveň také vidíme, kolik náročné práce ještě místní obyvatele čeká a velmi si vážíme průběžné podpory dárců, bez kterých bychom zde naši pomoc nemohli uskutečnit” říká Kristina Ambrožová, ředitelka střediska. 

 

Za veškerou štědrost dárců, ze stran jednotlivců i firem jsme nesmírně vděční a uvědomujeme si, že bez této podpory bychom naši práci a pomoc nemohli realizovat. Pokud se i Vy rozhodnete činnost našeho střediska podpořit, předem Vám za to děkujeme.

Chci Vás podpořit

 

S úctou,

Kristina Ambrožová, ředitelka střediska