Příští povodeň je nezaskočí

21. října 2016

Na konci léta se u jednoho stolu v Praze setkali zástupci 3 obcí s kolegyněmi ze sekce humanitární pomoci v ČR a hodnotili víc než rok společné práce. Dolní Beřkovice, Soběslav a Terezín se totiž připojily k programu Diakonie Odolná obec.

Příští povodeň je nezaskočí
21. října 2016 - Příští povodeň je nezaskočí

Minulé povodně z paměti nemizí

„Při povodních v roce 2002 jsme měli k dispozici jeden mobil,“ vzpomíná starosta Soběslavi pan Jindřich Bláha. „O 11 let později už povodeň díky hrázím nenadělala téměř žádné škody. Stejně ale lidé potřebovali s někým mluvit o tom, co prožili. Uvítali jsme pomoc humanitárních organizací.“

Od povodní v roce 2002 do současnosti udělaly obce výrazný pokrok v přípravě na další případné povodně. Starosta Terezína Daniel Trapani řekl: „V roce 2002 se Terezín, postavený jako pevnost, naplnil vodou jako obrovský bazén. Ve 2013 už se voda do města nedostala.“
 

Projekt Odolná obec

Projekt Diakonie s názvem Odolná obec je komplexní program Diakonie pro obce, které chtějí být připravené na mimořádné události, v České republice tedy především na povodně. Program pomáhá snižovat následky katastrof a mezi obyvateli jednotlivých obcí znovu otvírá téma připravenosti a prevence. Tím zvyšuje odolnost obcí v ohrožených oblastech.

Uvést program do chodu ale nebylo snadné. Vedoucí humanitární sekce Květa Mašínová se dívá na svou kolegyni Kamilu Šimkovou a usmívá se: „Představte si, že do vaší vesnice přijedou dvě ženy a nabízejí vám pomoc s podporou protipovodňových opatření. Starostové se svými zkušenostmi se na nás zpočátku dívali dost nedůvěřivě.“
 

Bez místních lidí to nejde

Program nemůže fungovat bez aktivní účasti obyvatel obcí. „Pomohly nám ředitelky základních škol, protože pracují s dětmi a mladými lidmi,“ dodává Květa Mašínová. Jim bylo jasné, že příprava na příští povodně se neodehrává jen při stavbě hrází, ale že musí probíhat také v hlavách, a to dospělých i dětí.

Takže když u srpnového „kulatého stolu“ doporučuje záchranář Vladimír Beránek ze Soběslavi starostovi Martinu Charvátovi z Plaňan, aby se rozhodně do programu Diakonie zapojil, dělá přesně to, co si Květa i Kamila přejí. Program i spolupráce se osvědčily, doporučení předává jedna obec druhé.

Jeden z účastníků dodává: „Teprve po semináři Diakonie jsem si uvědomil, že musím s lidmi ve vesnici komunikovat jinak, lidštěji. Předtím se nám domluva moc nedařila.“
 

Jak zvládneme další povodně?

Povodně v roce 2002 zvládli lidé díky veliké solidaritě a vzájemné pomoci. Druhé v roce 2013 byly ve znamení profesionality. Jak zvládneme případné další? „Potřetí už lidé nebudou mít sílu na vlastní nasazení. Budou čekat pomoc,“ předpovídá další host.

Proto je tak důležité udělat všechno proto, aby lidé přijali, že výši případných následků povodní ve svých domovech mohou snížit dobrou přípravou. A že je to opravdu nejvíc na nich. Ale sami v tom nejsou, Diakonie je připravená k další spolupráci.

Hana Pfannová