Čtyři české obce na cestě k větší odolnosti

25. ledna 2021

Loňský rok 2020 nám všem připomenul, že jsou stále hrozby, které narušují naše bezpečí, a měli bychom být na ně připraveni. V nedávné historii nás ohrožovaly zejména povodně. To je také důvodem, proč Diakonie od roku 2015 dlouhodobě pracuje s obcemi, kterým pomáhá svým programem Odolná obec zlepšovat jejich povodňovou připravenost. Dosud se do programu zapojilo 11 obcí - od začátku minulého roku pak nově Chodouny a Lounky, Kamýk nad Vltavou, Hrobce a Rumburk, s nimiž se budeme setkávat až do poloviny roku 2022.

Čtyři české obce na cestě k větší odolnosti
25. ledna 2021 - Čtyři české obce na cestě k větší odolnosti

Obec Chodouny a Lounky, která leží na břehu Labe, zasáhly rozsáhlé povodně v letech 2002, 2006 a 2013. Společně s paní starostkou Marií Cimrovou se nám v minulém roce podařilo zrealizovat konkrétní opatření, která zlepší povodňovou připravenost obce. Opravena byla střecha chodounské stodoly, která  slouží jako sklad techniky a protipovodňového vybavení a je v ní schovaný i záchranářský člun. Střecha stodoly byla ve špatném stavu, a proto podstoupila rozsáhlou rekonstrukci. Na konci roku dokončila obec  ve spolupráci s odborníky VOP Dolní Bousov také svůj povodňový plán, který je k dispozici v tištěné i digitalizované podobě. Ten pomůže povodňové komisi obce předejít rozsáhlým následkům a lépe zvládat případné povodně v budoucnu.

Účast na projektu odsouhlasilo i zastupitelstvo obce Kamýk nad Vltavou. Mnoho plánů na osvětové aktivity sice zhatily vládní nařízení, přesto se podařilo vytvořit a předat občanům leták o ochraně před povodněmi. Místním dobrovolným hasičům navíc chybí důležité vybavení, které bude z projektu také pořízeno. Člun pro zásahy na řece Vltavě je již objednaný a dodávky dalšího vybavení se připravují.

Spolupráci na projektu potvrdila v minulém roce také obec Hrobce, která leží přímo u toku Labe nedaleko Roudnice nad Labem. S paní starostkou Kateřinou Hlaváčovou jsme se domluvili na vypracování povodňového plánu, připravili příručku o ochraně před povodněmi pro obyvatele záplavových území a pro jednotku dobrovolných hasičů zakoupili člun pro zásahy na řece Labi. V neděli 6. prosince se výjezdová jednotka hrobeckých dobrovolných hasičů dočkala předání člunu a poprvé jej spustila na vodu. Jak to celé probíhalo, se můžete podívat na videu z předávání člunu.

 

Jako poslední se mezi partnery projektu zařadilo město Rumburk. Město Rumburk leží ve Šluknovském výběžku, nejsevernější části České republiky. Městem protéká říčka Mandava, která při prudkých srážkách ohrožuje obyvatele přívalovými povodněmi. Pro ohrožené občany jsme vytvořili praktickou magnetku na lednici s názvem „Když se blíží povodeň…“, která jim pomůže rychle se zorientovat v případě, že přijde krizová situace. Ještě větší radost přinesla městu cisterna na pitnou vodu. Díky ní bude snazší zásobovat nezávadnou vodou občany Rumburku i z blízkého okolí, kterým povodně poškodí studnu.  

Tímto ale naše práce v obcích nekončí. I na letošní rok máme spoustu plánů, které budeme moci realizovat díky podpoře od Diakonie Katastrophenhilfe. O podrobnostech a novinkách pravidelně informujeme na webu www.odolnaobec.cz.