Chřibská se zapojila do programu Diakonie Odolná obec

18. dubna 2023

Další obcí zapojenou do programu Odolná obec je městečko Chřibská, které leží ve Šluknovském výběžku v bezprostřední blízkosti národního parku České Švýcarsko. Vedení obce a jeho obyvatele čeká letos na jaře mapování jejich připravenosti a pak spolu s místní komunitou a spolky vytvoří akční plán, jak zlepšit připravenost Chřibské na mimořádné události. Díky programu Chřibská také získá finanční příspěvek na konkrétní preventivní opatření.

Chřibská se zapojila do programu Diakonie Odolná obec
18. dubna 2023 - Chřibská se zapojila do programu Diakonie Odolná obec

"V posledních letech se zdá, že mimořádné události jsou stále běžnější. Setkáváme se s množstvím výzev, od přírodních katastrof až po pandemie," říká Jan Machač, starosta Chřibské a dodává: "Všichni máme v čerstvé paměti požár v blízkém národním parku z loňského léta. Je důležité se na takové situace připravit, abychom minimalizovali jejich dopad a mohli co nejrychleji obnovit normální život. Proto se naše město zapojilo od preventivního programu Odolná obec, který pomůže zhodnotit, jak na tom s připraveností jsme a navrhnout opatření, která pomohou připravenost jak vedení obce, tak lidí žijících v obci, zlepšit."

Program připravila Diakonie ČCE ve spolupráci s německou Diakonie Katastrofenhilfe. Je určen obcím a menším městům do pěti tisíc obyvatel. Vychází ze zkušeností Diakonie načerpaných při pomoci lidem po mimořádných událostech. Do dnešního dne programem prošlo 11 českých obcí a měst včetně sousedního Rumburku.

edit jednání se starostou 27.3.2023

Ivana Dingová, koordinátorka programu, a Jan Machač, starosta Chřibské

„Od roku 1997 pomáháme v ČR při všech velkých povodních, zasahovali jsme u tornáda na jižní Moravě, pomáhali zvládat covidovou pandemii i příliv uprchlíků z Ukrajiny. Víme, jaké škody dokáže napáchat zanedbaná příprava v obcích – zbytečné ztráty na majetku, v horších případech na zdraví a životech, obrovská frustrace všech,“ líčí Ivana Dingová, hlavní koordinátorka programu a dodává: „Je přirozené, že v období klidu se nikdo do přípravy na katastrofy nehrne, ale když věnujete přípravě pozornost a víte, co v krizi dělat, snížíte zbytečné ztráty.“  

„Společnou práci s Diakonií zahájíme v květnu letošního roku. Čeká nás počáteční mapování, kdy Diakonie bude spolu se zastupitelstvem zjišťovat, co v obci již funguje, jaká jsou specifická rizika, potřeby, struktura obyvatel, spolky, komunity a další,“ vysvětluje průběh spolupráce Jan Machač, starosta Chřibské, a pokračuje: „V druhém kroku zapojíme do mapování obyvatele Chřibské. Týmy dobrovolníků Diakonie osloví náhodně vybrané domácnosti s dotazníkem, abychom zjistili, jak lidé v Chřibské vnímají připravenost, co vědí, jaké informace jim chybí, co vidí jako slabiny. Na základě toho vytvoříme plán aktivit a opatření. Do práce zapojíme také místní spolky a podnikatele.“

Chřibská díky zapojení do programu získá také finanční příspěvek na preventivní opatření. Může jej využít například na novou výzbroj pro sbor dobrovolných hasičů nebo na jiné opatření, které z průzkumu vyplyne jako potřebné.

Loga OO Chřibská