Obchůdek od firmy KOMA pro moldavské farmáře

28. listopadu 2016

Úhledné staveniště, kde bude brzo stát obchod, navštívil 19. října 2016 Vojtěch Žitný. Hotové jsou zatím základy a sklep, ale díky spolupráci Diakonie a firmy KOMA Modular na nich bude brzo stát budova. Vojtěch si na místě povídal s budoucími správci obchůdku.

Obchůdek od firmy KOMA pro moldavské farmáře
28. listopadu 2016 - Obchůdek od firmy KOMA pro moldavské farmáře

Certifikát pro ekologické farmáře Marii a Tudora

Manželé Maria a Tudor Darii spolupracují s Diakonií a jejími moldavskými partnery Pro Cooperare Regionala už třetí rok. Právě teď probíhá proces, na jehož konci dostanou certifikát pro ekologické zemědělce. Manželé nikdy chemikálie nepoužívali, přesto proces trvá už čtvrtý rok. Zdá se ale, že se certifikátu brzy dočkají. Během Vojtěchovy návštěvy přijeli inspektoři a odebírali jedny z posledních půdních vzorků k analýze.

Odbyt pro drobné farmáře

Maria a Tudor vlastní pozemek na kraji města Drochie. Postavili na něm malý domek a několik fóliovníků. V nich pěstují zeleninu, hlavně rajčata, papriky a okurky. Právě tady vznikne obchod, ve kterém budou drobní farmáři ze severního Moldavska prodávat své produkty.

Dobré podmínky pro uskladnění zeleniny

základy obchodu se zeleninou, ProCoRe, Moldavsko Tudor a Maria Darii už připravili základy pro obchod, který navrhla firma KOMA Modular. Sklep bude sloužit jako sklad. Při jeho konstrukci dbali na to, aby do budoucnosti zaručili ideální skladovací podmínky – vysokou vlhkost a nízkou teplotu. Jedině tak zůstanou produkty dlouho čerstvé. Instalaci modulů plánuje firma KOMA na první polovinu listopadu. Do té doby chtějí Tudor a Marie dokončit vjezd pro auta a připravit parkoviště.

 

Jak obchodovat výhodně pro všechny

U stolku s čajem a místní specialitou plăcintămi, což jsou výborné placaté koláče s náplněmi slanými (sýr, zelí, maso, brambory) nebo sladkými (jablka, třešně či dýně), vyprávěli manželé Darii Vojtěchovi, že přemýšlí, jaký systém obchodování s produkty zvolí. Záleží jim na tom, aby farmáři, kteří svoje výpěstky v obchodě nabídnou k prodeji, dostali spravedlivou výkupní cenu. Zároveň potřebují vydělat na provoz obchůdku.foliovníky se zeleninou v biokvalitě

Nejspíš nakonec zvolí způsob, kdy farmáři přivezou své produkty do obchodu, řeknou si, za kolik je chtějí prodávat, a manželé Darii k dané ceně přidají několik málo procent. Navýšení ceny pokryje náklady spojené s provozem obchodu. Manželé zvažují ještě druhou, i když méně pravděpodobnou variantu, totiž že vykoupí produkty od farmářů přímo a cenu stanoví sami.

Vyhovět poptávce místních lidí

Maria a Tudor Manželé se těší na svůj obchod a chtějí především vyhovět poptávce místních lidí. Rádi budou rozšiřovat nabídku podle požadavků zákazníků. A v tom všem je KOMA Modular i Diakonie podporuje.

Podle vyprávění Vojtěcha Žitného zapsala Hana Pfannová