Víkendové školení dobrovolníků

28. listopadu 2017

Po roční pauze jsme se, poslední říjnový víkend v roce 2017, opět sešli s našimi dobrovolníky v táboře J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí, abychom se zase o kousek lépe připravili na mimořádné události. Složení dobrovolníků bylo pestré. Byli tu takoví, kteří zažili velkou vodu ve své obci opakovaně, jiní za sebou měli zkušenost jako dobrovolníci při povodních, další prostě zaujala nabídka školení a chtějí být připraveni pomoci, až to bude zase potřeba.

Víkendové školení dobrovolníků
28. listopadu 2017 - Víkendové školení dobrovolníků

Co je to ten first responder?

V pátek navečer předvedla lektorka Lucie Balarinová, co znamená PRVNÍ POMOC ŽIVĚ. Vše začalo teorií, která rychle přešla v praxi. Vyzkoušeli jsme si, jak náročná srdeční masáž ve skutečnosti je. Měli jsme tu možnost osobně pracovat s defibrilátorem, mobilní aplikací záchranka atd. Poté už šlo do tuhého. Lucka nás rozdělila na dvě skupiny, zraněné a záchranáře. Na řadu přišla simulace autonehody. Tato situace všechny naprosto vtáhla do děje, jako by se to skutečně dělo tady a teď. Díky školení už všichni víme, že bychom se neměli bezhlavě pouštět do záchrany životů, ale v první řadě musíme myslet na své zdraví a bezpečnost. Lucka nám doporučila mít u sebe vždy sáček s gumovými rukavicemi. Pokud jste absolvovali kurzy a školení první pomoci či máte zdravotnické vzdělání, určitě vyplňte registrační formulář a staňte se first responderem.

V sobotu jsme začali školením BOZP. Dobrovolníci se dozvěděli, jak mají bezpečně postupovat při odstraňování následků mimořádných událostí. Řidiči referenti úspěšně složili zkoušky.

Odpoledne nás čekal nabitý program až do noci. Nejprve jsme si prošli jeden z našich pěti humanitárních skladů. Seznámili jsme se s technikou, která je při mimořádných událostech nejvíce potřeba.

Následovalo školení krizové intervence, kdy se paní lektorka a psycholožka profesionálních hasičů Soňa Pančochová s námi podělila o své zkušenosti z terénu. Pozorně jsme poslouchali, jak jednat s lidmi v krizových situacích. Co od nás nejvíce potřebují. Seznámili jsme se metodou 6P.

Orkán Herwart nás prověřuje.

Nedělní dopoledne nám od rána komplikoval orkán Herwart. Nejenom, že jsme si z důvodu výpadku elektrického proudu nemohli dát ranní kávu, ale mimo provoz byla i technika potřebná k promítání přednášek. Je pravda, že jsme mohli využít naši elektrocentrálu z humanitárního skladu, ale rozhodli jsme se ji šetřit na opravdu krizové situace. Nicméně jsme si s tím poradili a paní Soňa mohla pokračovat ve svém workshopu, který navazoval na sobotu. Tentokrát byl více zaměřený na zvyšování psychické odolnosti dobrovolníků. Pouštěli jsme si modelové krizové situace a učili se, jak správně v takových chvílích reagovat.

Nedělní odpoledne patřilo shrnutí celého školení a hlavně obědu, po kterém jsme všichni plánovali rozjet se zpět do svých domovů. Vzhledem k probíhajícímu orkánu Herwart to však nebylo snadné. Při odjezdu padaly stromy na všechny strany. Vlaková doprava začala kolabovat a auta zase musela čekat na hasiče, až odklidí popadané stromy. Během cesty tak byla několikrát vyzkoušena připravenost našich dobrovolníků, kteří využili své nabyté zkušenosti z víkendového školení a se vším si poradili. S několikahodinovým zpožděním se nakonec všichni v pořádku dostali domů.

Bylo dobré se potkat s tolika různými lidmi, spolupracovat a posunout přemýšlení o věcech o kousek dál. Povodně zase přijdou a my chceme být co nejlépe připraveni.

Na závěr bychom rádi poděkovali Ministerstvu vnitra – Generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky, bez jejichž finanční podpory by se školení nemohlo uskutečnit. Děkujeme!