ŠKOLENÍ POVODŇOVÝCH DOBROVOLNÍKŮ V BĚLČI NAD ORLICÍ

11. listopadu 2019

Již tradičně jsme se sešli s našimi dobrovolníky v táboře J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí. Naši dobrovolníci přijeli z různých koutů republiky, aby si zopakovali a utvrdili znalosti a dovednosti potřebné pro zvládání povodní a jiných mimořádných událostí.

ŠKOLENÍ POVODŇOVÝCH DOBROVOLNÍKŮ V BĚLČI NAD ORLICÍ
11. listopadu 2019 - ŠKOLENÍ POVODŇOVÝCH DOBROVOLNÍKŮ V BĚLČI NAD ORLICÍ

V pátek odpoledne jsme si připomněli, jaké je to být povodňovým dobrovolníkem a jaké jsou jeho povinnosti. Podívali jsme se také do našeho humanitárního skladu a vyzkoušeli si základní vybavení, které se při povodních používá. Neopomněli jsme ani důležitost ochrany zdraví během povodní, protože záplavy s sebou pravidelně přináší i velké nebezpečí různých infekcí, které nejsou za normálních podmínek běžné. Děkujeme za odborné a zajímavé informace Daně Baudišové, která pracuje ve Státním zdravotnickém ústavu v Národním referenčním centru pro pitnou vodu a oddělení hygieny vody.

IMG_0093

Celou sobotu jsme se věnovali první psychické pomoci pod vedením zkušeného Petera Porubského. Peter si pro nás připravil interaktivní školení vytvořené na míru. Kurz byl vedený zážitkovou formou, vyzkoušeli jsme si modelové situace i různé postupy. V závěru dne jsme se věnovali i psychohygieně, která byla po náročném programu velmi potřebná.

IMG_0125

V neděli dopoledne jsme měli na programu také první pomoc, tentokrát ale tu zdravotnickou. Se skvělou lektorkou z První pomoci živě jsme si zopakovali základy první zdravotnické pomoci a vyzkoušeli si, jak fyzicky náročná je nepřímá masáž srdce. Na závěr jsme si prověřili naše nově nabyté znalosti během modelové situace. Museli jsme společně zvládnout děsivou autonehodu přímo v táboře, všichni ale naštěstí byli zachráněni.

IMG_0470

Děkujeme našim dobrovolníkům za nasazení, se kterým do školení šli, všem externím lektorům za energii a informace, které nám přinesli, a Generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru za finanční podporu.

hasiči